Gluten olabilir mi?

Çölyak hastalığı veya gluten / buğday duyarlılığı duydunuz mu? Duymadıysanız belki de yaygın semptomlarından bazılarını yaşadınız: karın ağrısı, ishal ve şişkinlik.

Birçok insan için, bu semptomlar gluten içeren yiyecekleri tükettikten sonra çok yaygındır. Bazı insanlar anemi, baş ağrısı ve aşırı yorgunluk gibi bağırsakla ilgili olmayan semptomlardan da muzdarip olabilir.

Bunlar gibi semptomlar, çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı dahil olmak üzere glütene bağlı durumların bir işareti olabilir. İrritabl bağırsak sendromundan (IBS) muzdaripseniz benzer semptomlar yaşayabilirsiniz.

Glutenin sizi rahatsız ettğini düşünüyorsanız, sadece 10 dakikanızı alacak çevrimiçi değerlendirme anketimizi doldurunuz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME:
Bu çevrimiçi değerlendirme yalnızca 18 yaş ve üstü yetişkinler içindir ve bir sağlık uzmanının tavsiyelerinin yerini almaz. Tam tıbbi tanı için lütfen doktorunuza danışın.
Glutene bağlı durumları doğru bir şekilde teşhis etmek için günlük diyetinizin bir parçası olarak glüteni tüketmelisiniz. Tıbbi testlere başlamadan önce gluteniz yiyeceklertüketirseniz sonuçlar doğru olmayabilir.

 • 1. Gluten içeren ürünler tüketiyor musunuz?

  Glüten içeren tahıllara buğday, çavdar ve arpa örnek verilebilir. Tipik olarak glüten içeren yiyecekler : Ekmek, makarna, kurabiye, kek ve kahvaltı gevrekleridir (örneğin müsli)

  BİLİNMESİ GEREKENLER: Çölyak hastalığı için test yaptırmak istiyorsanız, glüten içeren yiyecekler tüketmeniz önemlidir! Daha fazlasını buradan okuyun…

 • 2. Daha önce çölyak testi yaptırdınız mı?

  Teşhis doktorunuz tarafından kan testi ve / veya ince bağırsak biyopsisi ile konuldu.

  BİLİNMESİ GEREKENLER: Çölyak hastalığı için test edilmiş ve test pozitif olmuşsa, sadece tedavi katı glütensiz beslenmeden ibarettir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz (https://www.schaer.com/en-int/a/advantages-gluten-free-diet). Çölyak hastalığı testiniz negatif olsa bile hala gluten / buğday duyarlılığınız olabilir veya Irratbl bağırsak sendromundan muzdarip olabilirsiniz. Bu durumda lütfen aşağıdaki soruları cevaplayınız.

 • 3. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyor musunuz?

  Lütfen sizin için geçerli olan tüm belirtileri işaretleyin.

  BİLİNMESİ GEREKENLER: Çölyak hastalığı veya gluten/buğday duyarlılığında birkaç farklı semptom olabilir. Daha fazlasını buradan oku..

 • 4. Aşağıdakilerden herhangi birini deneyimlediniz veya teşhis ettiniz mi?

  Lütfen sizi etkileyen tüm şikayetleri işaretleyin.

  BİLİNMESİ GEREKENLER: Çölyak hastalığı başka hastalıklar / semptomlar ile birlikte ortaya çıkabilir. Daha fazlasını buradan okuyun.

 • 5. 5. Doktorunuz aşağıdaki hastalıklardan birini teşhis etti mi?

  Lütfen sizin için geçerli tüm hastalıkları işaretleyin.

  BİLİNMESİ GEREKENLER: Çölyak hastalığı sıklıkla diğer otoimmün hastalıklar ile ilişkilidir ve irritabl barsak sendromu olan bazı hastalarda çölyak hastalığı veya gluten / buğday duyarlılığı olabilir.

 • 6. Ailenizde çölyak hastası kimse var mı?

  Aile üyeleri birinci derece akrabalar, yani ebeveynler, çocuklar, kardeşler olarak kabul edilir.

  BİLİNMESİ GEREKENLER: Çölyak hastalığı gelişme riski birinci derece aile üyeleri için 1: 100’den 1:10’a yükselir.

Veri gizlilik beyanı

Ankette isminiz kullanılmamaktadır, anonimdir. Sonuçlarınız tanı konulamaz. Bu, test sonuçlarının testi tamamlayan kişi üzerinde bir etkisi olmayacağı anlamına gelir. Ancak, cevaplarınızdaki bilgiler bir doktora veya beslenme danışmanına sunulması gereken sonuçlar verebilir. Toplanan veriler hiçbir şekilde dağıtılmayacaktır. Bununla birlikte, hizmetleri Dr. Schär AG / SPA tarafından kullanılan şirketlerin, serbest çalışanların, danışmanların, sigorta şirketlerinin veya avukatların dikkatine sunulabilir.