Yulaf- Hafife alınmış tahıl

Beslenme dünyası İçindekiler

Yulaf- Canlı ve glütensiz

Lezzetli, taneli ve enerji dolu. Yulaf, tahıllar arasında çok yönlüdür ve hem lezzet hem de besin değeri sunar! Glütensiz bir menü için hoş bir değişiklik sunar.

Genellikle yulafın glütensiz olmadığı söylenir, ancak gerçek şu ki bu besleyici tahıl glütensiz bir diyetten haksız bir şekilde dışlanmıştır.

Yulaf doğası gereği glütensiz olmasına rağmen, çölyak hastalığı olanların yulaf tüketimini uzun süre bu kadar sorgulanabilir kılan endişelerin arkasında bir gerçeklik payı vardır. Bu kısmen bazı insanların yulafa intolerant olma ve kısmen de yulaf tarlalarının geleneksel olarak diğer birçok tahılın yetiştirildiği başka tarlalarla çevrili olmasından kaynaklanmaktadır. Bahsedilen diğer tahıllar genellikle glüten içerir. Bu tür alanlardan elde edilen yulaf bizim için kesinlikle söz konusu değildir. Bu nedenle, ürünlerimiz için mutlak güvenliği garanti edebilecek ekim alanlarını ve sözleşmeli çiftçileri bulmak için uzun çalışmalar ve hazırlıklar gerekliydi.

Yulaf: zengin bir geleneğe sahip yenilikçi bir tahıl

Yulaf, yüzyıllardır Avrupa’da insanların diyetinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Her zaman mutfak dolaplarında ve yulaf lapası gibi günlük basit yemeklerde bulunurlar. Orta Çağ’da en önemli tahıllardandı. Bugün, yulaf, gerçek bir rönesansı kutluyor ve sadece glütensiz bir diyetin parçası olarak değil. Önemli enerji değeri (100 g yulaf 353 kalori içerir) ve içerdiği besinler onu çok spor yapanlar için çekici kılıyor. Bununla birlikte, çekiciliği sadece bu grupla sınırlı değildir: diyetlerine özellikle dikkat eden (sindirimi çok kolaydır) ve gurmeler (eşsiz bir tada sahiptir) yulafa çok güveniyor.

Araştırma ve geliştirme departmanımız, şimdi %100 glütensiz ekimden elde edebildiğimiz yulaf konusunda da hevesli. Yulafın saflığından ve kalitesinden kesinlikle emin olmak için, yulafı Orta Doğu’da sıkı kontrol edilen, sürdürülebilir bir şekilde yetiştiren sözleşmeli çiftçilerimizden alıyoruz. Bizim için yulaf da özellikle          yenilikçidir, çünkü mükemmel besin özelliklerine ek olarak, glütensiz ürün yelpazesine yeni bir tat profili getiriyorlar. Bu sebeple, yulaf, darı ve karabuğday üzerine yapılan araştırmalar da Dr. Schär tarafından başlatılan AB Interreg RE-CEREAL projesinin bir parçasıdır.

Favorimiz yulaf

Yüksek oranda kepekli yulaf içeren süper gevrek Biscotto all’Avena (yulaf ezmesi bisküvileri), bu süper tahıl yulafının ne kadar lezzetli ve zengin olduğunu kanıtlıyor. Biraz baharat tercih edenler hafif sert Knäckebröd’e (kraker) bayılacaklar. Yulaf çeşitliliğimiz, tatlıya düşkün olanlar için mükemmel bir kahvaltı olan Choco Müsli`yi ve harika bir atıştırmalık olan tatlı Fruit Bar’ı da içerir.

Aramızdaki hobi şefleri için: Çeşitli tariflerde yulaf için harika bir kullanım alanları var. Spesifik olarak, yulaf türü Avena, ev yapımı müsli ve müsli barlar için glütensiz yulaf gevreği şeklinde özellikle lezzetlidir. Yulaf, ev yapımı ekmek ve bisküvileri daha gevrek, daha lezzetli hale getiren ve ekmeğe güzel bir çıtır kabuk veren hazır yulaf gevreği, yulaf kepeği ve kepekli taneler gibi birçok formda mevcuttur.

Yulaf- güç tahılları kontrolünü kazanıyor

Yulaf büyük bir enerji kaynağıdır ve dikkate değer miktarda B vitamini, çinko, demir, magnezyum ve yüksek oranda esansiyel amino asitler ve doğal bitkisel yağlar içerir. Ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri (oleik ve linolik asitler) içeren amino asitler ve doğal bitkisel yağlar kaynağıdır. Bu asitler kalp ve dolaşım için iyidir ve çeşitli organlar, özellikle de beyin olmak üzere optimum işleyişi destekler. Yulaf yiyenler uzun süre tok kalır. Bu esas olarak yulaftaki yüksek diyet lifi içeriğinden kaynaklanmaktadır. Diyet lifi, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini dengeler. Yulafta, bu rol ve bağırsak işleyişini artırma sorumluluğu öncelikle çözünür bir diyet lifi olan beta-glukan tarafından yerine getirilir. Yulaf, diğer tahıl türlerine göre neredeyse %12 daha fazla bitkisel protein içerir.

Glütensiz günlük yaşamda yulaf ve tolerans sorunu

Avenin, yulaftaki protein bileşenlerinden biridir. Glütensiz bir diyet için uygundur, ancak çölyak hastalığı olan kişilerin küçük bir yüzdesi prolamin avenine duyarlıdır. Bileşiminde (polipeptit zincirlerde) glüten içeren tahıllara benzer. Ancak endişelenmeyin, insanlar yulaf tüketmeye başladığında ortaya çıkan bazı semptomlar genellikle bu tahıldaki yüksek lif içeriğinden kaynaklanır. Normalde çok az lif tüketen insanlar için, bu lifin bu ani yüksek alımı geçici olarak şişkinliğe, basınç hissine ve postprandiyal tokluğa veya hatta karın ağrısına yol açabilir. Bu nedenle, az miktarda yiyerek başlamanız ve yulaf miktarını azar azar arttırmanız önerilir. Tanıdan sonra genellikle yulaf yememeniz önerilir. Kandaki antikor seviyeleri normal aralığa dönene kadar beklenmesi tavsiye edilir. Başka bir deyişle, tanıdan en erken altı ay sonra yulaf yemeye başlamalısınız. Bu süreden sonra adım adım ve tıbbi gözetim altında başlamalısınız.

Uzman kontrolünde yulaf: iyi, glütensiz haberler

 

Neredeyse 40 yıldır en yüksek kalite ve güvenlik standartlarına göre glütensiz gıdalar geliştiriyor ve üretiyoruz. Bu aynı zamanda ürünlerimizi geliştirmek için sürekli çalıştığımız anlamına geliyor. Özellikle ürün yeniliği ve yulaf dahil olmak üzere yeni hammaddelerin araştırılmasına adanmış son derece uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme departmanı kurduk. Uzmanlarımız, bilim adamlarımız, doktorlarımız ve çeşitli Avrupa ülkelerinden çölyak hastalığı gruplarının temsilcileri, glütensiz bir diyette yulaf kullanımı konusunda hemfikirdir. Teknolojik açıdan, yulaf pirinç ve mısır gibi diğer glütensiz tahıllara benzer. Yulaf, glütensiz ürünlerin üretimi için lezzetli ve harika bir eklemedir.

Bu aynı zamanda dünyadaki araştırmalarla da doğrulanmıştır. Çeşitli klinik çalışmalar, yulafın glüten intoleransı olan insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını göstermiştir ve glütensiz alanlardan elde edilen yulafların sorunsuz bir şekilde tolere edilebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, lezzetli süper tahıl uzun zamandır Kanada, ABD ve İsveç gibi ülkelerde glütensiz diyetlerde bir demirbaş haline geldi. 2009 yılında, Avrupa Komisyonu, glütensiz ürünler için bileşenler listesine yulafı ekledi. İskandinavya’da karar daha erken verildi: bu ülkelerde, yulaf uzun zamandan beri hem kontrollü tarıma hem de çölyak hastalığı olan insanların günlük diyetlerine entegre edildi. Finlandiya Çölyak Derneği klinik danışma kurulu, 1997 yılında yulafın glütensiz yetişkin beslenmesi için uygun olduğunu yayınladı.

Glütensiz güvenlik: tarladan değirmene en sıkı kontroller

Yulafın endişesiz tüketimi için bir ön koşul kökenidir- özellikle de glüten intoleransı olan insanlar için. Yulafın doğal olarak glütensiz olduğu kanıtlanmıştır. Ticari olarak temin edilebilen yulaf, glüten içeren tahıllar ile kontamine olabilir. Bu, yetiştirme sırasında, glüten içeren diğer tahıllar için de kullanılan bir hasat makinesi kullanılıyorsa veya tedarik zinciri sırasında ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yulaf ürünleri satın alırken glütensiz etikete dikkat etmek önemlidir. Ancak o zaman tüketiciler tüm tedarik süreci boyunca sıkı kontrollerin yapıldığından ve yulafın en başından beri buğday, çavdar, arpa vb. kesinlikle ayrıldığından emin olabilirler.

Glütensiz olarak etiketlenebilen yulaf ürünlerinin glüten içeriği, yasal olarak öngörülen milyonda 20 parça (ppm) değerin altındadır. Bu kontrolleri de son derece dikkatli ve eksiksiz yapıyoruz: Bu, tarlalardaki tarımı kontrol etmemizle başlıyor. Daha sonra tahıl fabrikalarında sürekli denetimler yapıyoruz. Ayrıca, iki kat daha emin olmak için bir dizi gerekli analiz gerçekleştiriyoruz.