Teff- sağlıklı, glütensiz ve son moda

Beslenme dünyası İçindekiler

Mini tahıl ve süper yiyecek: teff, buğdaya glütensiz bir alternatiftir

Teff, süper yiyeceklerin yıldızlarından biridir ve ayrıca Avrupa’da giderek daha popüler bir yiyecek haline gelmektedir. Binlerce yıldır doğal alanı Etiyopya’da yetiştirilen ve yenen bir tahıl türüdür. Schär olarak, Türkiye’deki kontrollü ekin tarlalarından aldığımız teffi kullanarak Schär Twin Bar, Schär Brown Crispbread ve Pizza Veggie ai Cereali’yi ürettik. Çünkü Schär ürünlerimizi yapmak için sadece en iyi ham maddeler kullanırız.

Dünyadaki en küçük tahıl

Williams’ın çayırgüzeli olarak da bilinen Teff, nispeten hızlı büyür ve fazla suya ihtiyaç duymaz. Ekimden yaklaşık üç ay sonra hasat edilir ve dünyadaki en küçük tahıldır- tanelerinin yaklaşık 150 tanesi tek bir buğday tanesinin büyüklüğüne eşittir. Bununla birlikte, mini tahıl yüzde yüz glütensizdir ve olağanüstü besinler içerir. Teff esas olarak herkes için uygundur, ancak özellikle buğday veya glüten intoleransı (çölyak hastalığı), dayanıklılık sporcuları, vejetaryenler, veganlar ve diyabetliler için uygundur.

Teff’te neler var

Article33_Teff Feld Macro

Teff, buğday, mısır ve arpa gibi diğer tahıl türlerinden daha yüksek bir besin içeriğine sahiptir. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir, yüksek mineral içeriğine (demir, potasyum, çinko ve magnezyum) ve yüksek protein ve vitamin içeriğine sahiptir. Tüm esansiyel amino asitleri içerir ve ayrıca düşük GI değeriyle (sabit kan şekeri seviyesini korumak için) birlikte lif bakımından yüksektir. Yüksek lizin ve kalsiyum içeriği kaslar ve kemikler için iyidir.

Bu nedenle, teff sadece değerli mineraller içermez, aynı zamanda açlığı da giderir. Yüksek diyet lifi içeriği kan şekeri seviyesinin yükselmesini yavaşlatır. Bu nedenle, glütensiz tahıl, birçok üst düzey sporcunun beslenme planının ayrılmaz bir parçasıdır. Hollywood yıldızı Gwyneth Paltrow ve ‘Posh Spice’, yani Victoria Beckham gibi kalori bilincine sahip ünlüler, küçük mucizevi tahıla çok güveniyorlar.

Teff mutfakta nasıl kullanılır

Article33_Aethiopien Highlands Map

Teff üç çeşitte mevcuttur: beyaz, kahverengi ve kırmızı. Sert, hafif tatlı tat veren teff unu glütensiz tohumdan elde edilir. Tahıllar çok sert olduğu için, kepekli un üretmek için kabuğu ile birlikte öğütülürler. Buğdayla aynı şekilde kullanılabilir: Bütün teff taneleri, yulaf lapası, sufle, çorbalar ve köfte yapmak için kullanılabilir veya müsli ile karıştırılabilir. Ayrıca, diğer glütensiz un çeşitlerinin aksine, teff unu ekmek, kek ve bisküvi pişirmek, krep ve pizza hamuru yapmak ve hatta koyulaşan soslar için idealdir.