Süpürgedarısı- gıda lifi açısından zengin bir darı türü

Beslenme dünyası İçindekiler

Süpürgedarısı- ekstra gıda lifi içeren bir darı türü

Dünya mutfağı hatırlanması zor zamanlardan beri süpürgedarısını takdir etti. Gerçek çim ailesinden gelen bu değerli tahıl şimdi glütensiz mutfağı da fethetti ve gerçek bir çok yönlü oldu! Üstün özellikleri sayesinde, süpürgedarısı uzun zamandan beri kepekli ekmek, pizza ve kepekli makarnalarda vazgeçilmez bir bileşen haline gelmiştir.

Süpürgedarısı- eski bir tarihe sahip seyyah

Antik çağda bile, süpürgedarısı eski bir tahıl olarak kabul ediliyordu. Süpürgedarısı tarihi uzun bir geçmişe sahiptir- Hindistan’da, bu besleyici tahıl 4000 yıl önceki günlük diyetin bir parçasıydı. Çin ve Afrika’da da süpürgedarısı özenle yetiştirildi ve 17. yüzyılın başında bu “doğudan gelen hazine” Amerika’ya yolculuğuna başladı.

Birçok süpürgedarısı türünün en bilineni sorghum bicolor’dur. Aynı zamanda en yaygın ekilen türüdür. Bu cins, Afrika’daki en önemli tahıl türü olarak kabul edilir ve Güney Asya, Orta Amerika ve Güney Avrupa’da da çok popülerdir. En kaliteli hammaddeler ve garantili glütensiz süpürgedarısı için en iyi ekim alanları arayışımızda, kendimizi Doğu Afrika’da bulduk. Glütensiz ürünlerimizde kullanılan süpürgedarısı, sadece yerel sözleşmeli çiftçilerimizin sıkı kontrollü, sürdürülebilir tarımı ile üretilmektedir.

Kepekli sevgilimiz Süpürgedarısı

Süpürgedarısı, lif ve besleyici bileşenlerinin zenginliği sayesinde tariflerimizi mükemmel bir şekilde tamamlayan glütensiz bir ham maddedir. Süpürgedarısından yapılan glütensiz un, ekmek pişirme karışımlarında ve bitmiş ekmeklerde kullanılır. Lezzetli ve vitamin bakımından zengindir. Süpürgedarısı gerçek bir ottur ve Usta Fırıncının Vital, Usta Fırıncının Çok Tahıllı, Sauerteigbrot, Landbrot ve Sandwich Dunkel gibi ürünlerde bulunur. Süpürgedarısı ayrıca kepekli makarna tariflerimizde- ve ürün geliştiricilerimizin kalplerinde bir yer oluşturdu. Neden Penne ai cereali, Fusilli ai cereali veya Pizza Veggie ai Cereali’yi denemiyorsunuz?

Süpürgedarısı ile sağlıklı saçlar

Süpürgedarısı, görünüşünüz için harikalar yaratıyor. Bu darı türü cilt ve saç üzerindeki harika etkisi ile bilinir. Süpürgedarısı kesinlikle güç-tahıl kontrolümüzde başarılı. Besin lifi içeriği ve besleyici sebze proteini ile yüksek puan alır. Ayrıca oldukça yüksek düzeyde demir, fosfor, B vitaminleri, bakır, manganez ve silikon içerir. Söyledikçe “Ne yersen osun”. Yiyeceklerin sağlık ve refah değeri için değerlendirildiği bütünsel beslenme bağlamında, süpürgedarısı mide ekşimesi, mide ağrıları ve baş ağrıları için doğal bir ilaç olarak kabul edilir. Bu güç tanesinin aynı zamanda kalp ve dolaşım üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söylenir.

Süpürgedarısı: dünya mutfağının yıldızı

Avrupa’da, süpürgedarısı günlük bir bileşen olarak nispeten bilinmemektedir ve muhtemelen bu besleyici tahılları köşenizde dükkânda bulamayacaksınız. Bununla birlikte, biraz araştırmaya değer, çünkü bu biraz tatlı tahıl beslenmeye değerli bir katkı sağlar. Süpürgedarısı, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde ekmek için en önemli tahıl. Düz ekmekler, yulaf lapası ve glütensiz bira süpürgedarısı ile lezzetlidir.

Süpürgedarısının Afrika’daki popülerliği, kalın bir kabuğa sahip olması gerçeğine bağlıdır. Sıcağa karşı son derece dayanıklıdır ve uzun süreli kuraklık riski varsa, büyümesini bile kesebilir. Süpürgedarısının toprak kalitesi ile ilgili özel bir şartı yoktur. Çok hızlı büyür ve beş metreye kadar yüksekliğe ulaşabilir. Süpürgedarısı ekim konusunda mısıra benzer şekilde davranır, farklı olarak solmayan çiçek tanelerinden biraz daha büyük olan küçük taneli salkımları oluşturur. Bu gerçek çimin birçok türü vardır: sorgum bicolor gibi sarıdan kırmızıya ve kahverengiye kadar değişir.