Pirinç – besleyici glütensiz bir tahıl

Beslenme dünyası İçindekiler

Pirinç- lezzetli, çok yönlü ve doyurucu

Çin, Tayland ve Bangladeş’teki insanlar birbirlerini “Henüz pirinç yedin mi?” sorusuyla selamlarlar, bu“Nasılsın?” sorusunun eşdeğeridir ve diğer kişinin yiyecek bir şeyler yemeye yetecek kadar şanslı olup olmadığının sorulmasının eski dostça bir yoludur. Pirinç, Asya’nın bir numaralı temel gıdasıdır. Her yıl yaklaşık kişi başına 150 kg tüketimi, bu besleyici glütensiz tahılı dünyadaki en çok tüketilen gıda maddelerinden biri haline getirmektedir.

Pirinç: Glütensiz küresel bir oyuncu

Pirinç, küresel öneme sahip bir tahıl ürünüdür. Tahmin edebileceğiniz gibi, temel tarım alanları Asya’dır, Brezilya ve ABD`de ilk 20 üretici arasındadır. Avrupa’dan çeşitli spesiyaliteler de mutfak geleneğinde küçük ama saygın bir rol oynamaktadır: Po Vadisi’nden risotto ve efsanevi paellada kullanılan İspanyol pirinci, Avrupa çapında uzun süredir gurmeleri ikna etmiş geleneksel yemeklerin iki örneğidir.

Pirinç doğal olarak glütensiz olduğundan ve Avrupa da dahil olmak üzere çok çeşitli tiplerde mevcut olduğundan, doğal olarak glütensiz beslenmede de önemli bir rol oynar. Schär olarak, ürünlerimiz için pirinci kontrollü alanlardan ve en iyi kaliteyi sağlamak için Çin’den sözleşmeli çiftçiler alıyoruz. Bu lezzetli glütensiz tahıl aynı zamanda mükemmel işleme özelliklerine sahiptir, bu da onu tariflerimizde ve ürünlerimizde düzenli bir bileşen haline getirir.

Pirinç: ürünlerimizden bir aşk ilanı

Kolayca sindirilebilir ve çok yönlü olduğu için- zengin çeşidinden veya işleme formundan dolayı olsun, “Henüz pirinç yedin mi?” sorusu bizim için gerçekten yürekten gelen bir anlamı var. Pirinç, glüten gıda maddelerini un, nişasta, yemek ve irmik şeklinde büyük ölçekte zenginleştirir. Ekmek, makarna ve keklerde kullanılır. Pirinç patlağı ve pirinç gevrekleri glütensiz müsli ve bisküvileri güzel ve gevrek yapar. Kısacası, glütensiz bir diyet pirinç olmadan düşünülemez- sadece ürünlerimiz için değil! Örneğin, yüksek kaliteli kahverengi pirinç, Bread Mix B’de önemli bir bileşendir. Kepekli pirinç tanesinin dış katmanları olan kepek bu durumda özellikle değerlidir: pişmiş ürünlere gerekli lezzeti veren ve vücudunuz için de iyi olan lifler ve iz elementler içerirler. Özellikle, bu ekmeğe tipik, hoş ekşi notasını veren besleyici doğal ekşi mayamızın temelini oluşturduğundan gurur duyuyoruz. Ve son olarak, en sevdiğiniz ekmeklerin bu kadar lezzetli olmasının nedeni çok yönlü olan pirinçtir: Çıtır Baget, gevrek Ciabatta, zengin kırıntılı rüstik Landbrot somunumuz ve kabarıklığımız Usta Fırıncının Vitali.

Güç tahılı kontrolünde pirinç: hiç bitmeyen enerji

Bu küçük tahılın güçlü bir etkisi vardır. Bugün 8.000 çeşit pirinç olmasına ve her birinin özellikleri doğal olarak değişse de bu çok yönlü tahılın birleştirici faktörü yüksek kaliteli karbonhidrat seviyesidir. Bu yüzden, “bugün zaten pirinç yemiş” olan herkesin en kuvvetli iştahını bile tatmin etmiş olması muhtemeldir: 100 g pirinç 77.8 g karbonhidrat içerir. Popüler, kolayca sindirilebilen tahıl, içerdiği birçok mineral nedeniyle günlük beslenme için de değerlidir. Bunlara magnezyum, demir, çinko ve potasyum dahildir. Pirinç ayrıca E vitamini, B grubundan çeşitli vitaminler ve esansiyel amino asitler içerir.

Pirinç: kelimenin tam anlamıyla ortak bir tahıl!

Bugün ne olacak? Damakta eriyen ve Akdeniz tatillerini anımsatan kremsi bir risotto, doyurucu bir deniz ürünleri paella, Uzak Doğu’dan lezzetli suşi ve maki, kendi halinde bir et yemeği için klasik bir yan yemek olarak sade pirinç- veya dünden kalanlarla kızarmış pirinç? Her gün aynı şeyi yediğinizi hissetmeden neredeyse her gün yeni bir pirinç yemeği pişirmek için bir sihirbaz olmanıza gerek yok. Glütensiz bir diyet için pirinç sadece kolay sindirilebilir bir bileşen değildir; aynı zamanda mutfakta çok çeşitli yemekler pişirip pişirebileceğiniz son derece çok yönlü bir hammaddedir. Denemek istiyorsanız, aşağıda sizin için bir mini pirinç ansiklopedisi hazırladık.

Mutfağınız için mini pirinç ansiklopedi

Pirinç unu

Süper ince ve kar beyazı: pirinç unu, soslar veya pudingler veya tutkulu hobi şefleri için bir bulamaç (tempura) üretmek için bağlayıcı bir ajan olarak çok uygundur. Bu bulamaç hazır olarak satın alınabilir ;-).

Yapışkan pirinç

Adından da anlaşılacağı gibi, buharda pişirildiğinde tahıllar tamamen birbirine yapışır. Çok yapışkan olduğu için, bu pirinç de yapışkan pirinç olarak adlandırılır, ancak endişelenmeyin- içinde bir glüten parçası yoktur. Bu kadar yapışkan olmasının nedeni yüksek amilopektin içeriğidir.

Esmer pirinç

Daha doğal, daha besleyici: pirinç için farklı değildir. Başka bir deyişle, kahverengi, siyah ve kırmızı pirinç gibi cilasız doğal pirinç çeşitleri, geleneksel cilalı beyaz pirinçten çok daha fazla lif, vitamin ve mineral içerir- bu yüzden neden dolabınızda sabit bir yer vermiyorsunuz? Yabani pirinç, henüz pirinç değil bir sucul ot tohumudur, beslenme açısından gerçek bir göz alıcıdır, daha güçlü, leziz bir tada sahiptir- ve elbette herhangi şekilde glüten içermez.

Kırmızı pirinç

Yabani ve ekili pirinç arasındaki bir çaprazlamadan gelen bu pirinç, en iyi killi topraklarda gelişir. Ona harika rengini veren topraktır. Neden mutfağınıza biraz çeşit katmıyorsunuz? Kırmızı pirinç vücudunuz için iyidir, çünkü cilasız ve bu nedenle doğal bir pirinçtir. Bu haliyle, geleneksel pirinçten önemli ölçüde daha fazla besin maddesine sahiptir.

Siyah pirinç

İmparatorun pirinci. Özel günlerde sevdiklerinize siyah pilav yapabilir ve onları etkileyebilirsiniz! Sonuçta, Çin’den gelen bu nadir pirinç bir zamanlar sadece imparator için ayrılırdı. Siyah pilav ile soylu misafirlerinize beslenme açısından da bir iyilik yapacaksınız. Bu doğal pirinç özellikle besleyicidir: birçok iz element ve mineral, özellikle demir ve besleyici bitkisel protein içerir.

Risotto pirinci

Mükemmel risotto kremsi olmalı ve aynı zamanda al dente olarak kalmalıdır. İtalyan mutfağı geleneğine göre, çeşitlilik de risotto pirincinin sloganıdır: Arborio, Carnaroli, Maratelli ve Vialone’un en iyi bilinen çeşitleri vardır. Özellikle Carnaroli, gurmeleri gerçek bir ısırık ile gerçekten kremsi bir risotto arzusunu yerine getirir, çünkü tahılları pişirildiğinde birbirine yapışmaz.

Pirinç şurubu

Bal gibi akar, şeker kadar tatlıdır. Pirinç şurubu, yiyecek ve içecekleri tatlandırmak ve iyileştirmek için lezzetli bir alternatiftir. Ama dikkat edin! Pirinç maltını ve pirinç malt şurubunu orijinal pirinç şurubu ile karıştırmayın! Bu malt ürünlerine sıklıkla arpa eklenir. Arpadaki enzimler pirinç nişastasını parçalar- ancak arpa glüten içerir!