Palm yağı ve Schär ürünlerinde kullanımı

Beslenme dünyası İçindekiler

Palm yağı, aşağıdaki gibi elverişli özellikleri nedeniyle gıda endüstrisinde, özellikle fırında yaygın olarak kullanılmaktadır:

  • performansı;
  • nötr lezzeti;
  • oksidasyon direnci.

Dünyada bitkisel sıvı ve katı yağlara olan talep artmaktadır. Palm yağları, diğer yağlı bitkilerle karşılaştırıldığında özellikle verimli olması, yüksek doymuş yağ içeriği, düzgün işlenmediği takdirde içerebileceği zarar verici bileşiklerden ötürü ve kontrolsüz tarım uygulamalarıyla çevresel ve sosyal sorunlar ortaya çıkarmakta olduğu yönündeki yoğun eleştirilere rağmen, palm yağı önemli bir hammadde olmaya devam edecektir.

 Sertifikalı organik palm yağı ve palm yağı içermeyen tarifler

Schär palm yağı ve türevlerini ağırlıklı olarak kek ve bisküvilerde kullanıyor. Amacımız, şeffaf bir üretim zincirini ve tüm bileşenlerimiz için sürdürülebilir bir satın alma stratejisini, palm yağı ve türevleri için de geçerli olan bir prensibi garanti etmektir.

Bunu gerçekleştirmek için şu eylemleri gerçekleştirdik:

  1. Kolombiya merkezli bir aile şirketi olan ve RSPO-IP- (Sürdürülebilir Palm Yağı Kimliği Korunması için Yuvarlak Masa) sertifikalı organik palm yağı sağlayan Daabon ile uzun vadeli bir ortaklık kurduk ve palm yağı endüstrisinin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmayı sağladık.
  2. Biz teknolojik ve duyusal avantajları palm yağının yerini alabilecek iyi alternatifler arıyoruz, Yeni ürünlerimizin çoğu palm yağı kullanımını azaltmak için tasarlanmıştır. Örneğin Frollini, Hoops, yulaflı Bisküvi ve Grissini gibi bazı favori gıdalarda uygulanan değişiklikler, kullanılan kalite ve lezzeti korumak için bir değişikliğin mümkün olduğunu göstermektedir. Daha fazla değişiklik için çalışıyoruz.