Karabuğday- Ekmek olarak lezzetli

Beslenme dünyası İçindekiler

Karabuğday- çok yönlü bir lezzet

Bu geleneksel psödotahıl glütensizdir, ancak her şeyden öte tatsızdır

Tarihi olan bir güç tahılı: neredeyse unutulmuş olan karabuğday bugün gerçek bir rönesans yaşıyor- özellikle glütensiz yaşayan insanlar arasında! Bunun nedeni, son derece çok yönlü bu psödotahıl hem tatlı hem de tuzlu yiyecekler için kullanılabilmesi ve lezzetli bir kepekli aromaya sahip olmasıdır. Karabuğday yavaş yavaş insanların kalbini kazandı, çünkü çok özel tahıl şekli, mükemmel beslenme özellikleri ve rustik lezzetli aroması ile hem glütensiz diyetlere hem de ürünlerimize çeşitlilik getiriyor.

Karabuğday- Alplerin bir çocuğu

Karabuğday başlangıçta Orta ve Doğu Asya’dan gelmesine rağmen, bu glütensiz psödotahıl, Schär’ın evi ve birçok eski nesil bir mutfak geleneği olan Alplerde evindedir. Tüm malzemelerimizde olduğu gibi, karabuğday söz konusu olduğunda güvenli glütensiz kaliteyi garanti etmeye özellikle dikkat ediyoruz. Orta Avrupa’da çok iyi geliştiği için, bu psödotahıl RE-CEREAL araştırma projemizin bir parçasıdır. Araştırma ve özel sektörlerden uluslararası ortaklarla işbirliği içinde yürüttüğümüz yenilikçi sınır ötesi RE-CEREAL projesi, Alp bölgelerinin tarımsal geleneklerini canlandırma ve geliştirme hedefini belirlemiştir. Yulaf, darı ve karabuğday her zaman bu bölgede yetiştirilmektedir ve yüksek dağlarda tarım için tipiktir.

Bununla birlikte, karabuğday yetiştirmek diğer psödotahıllardan biraz daha zordur. Sürekli çiçek oluşturur ve böylece tahıllar çok farklı zamanlarda olgunlaşır. Ayrıca bahar donunu da sevmez. Bu nedenle hasat kararı, çiftçinin mümkün olan en yüksek verimi beklediği zamanda alınır.

Karabuğday – en sevdiğimiz ekmek!

Daha sağlıklı bir yaşam tarzı bilinci ve özellikle glütensiz olması, karabuğdayın artık hak ettiği bir dönüşü kutluyor olduğu anlamına geliyor. Bu süper tahıl, Schär’ın kara ekmek seçimine yoğun lezzetini verir: Landbrot Mehrkorn çok tahıllı rustik ekmek, Landbrot rustik ekmeği, Körnerstange kepekli çubuk, Knusperbrot Dunkel koyu gevrek ekmek, Ciabatta rustica ve tabii ki popüler Usta Fırıncı çok tahıllı ekmeği. Ancak karabuğdayın çok tatlı bir tarafı da var, bu da Schär’ın geniş tatlı ürün yelpazesinde kullanım için onu mükemmel bir yere getiriyor. Ayrıca Schär un karışımlarına ve özellikle de glütensiz lezzet veren Schär`ın Pasta ai cereali’sine mükemmel bir katkı sağlar.

Karabuğday beslenme ve daha fazlası için gerekenlere sahiptir

Karabuğday çok yönlüdür ve çok çeşitli faydaları vardır. Çok çeşitli yemeklerde iyi tadı ve güç tahıl kontrolümüzde yüksek puanlar alıyor! Yüksek kaliteli yağ asitleri, vitaminler- özellikle folik asit- mineraller, özellikle magnezyum ve eser elementler bakımından zengindir. Amino asitler söz konusu olduğunda, kemik büyümesi ve hücre bölünmesi için gerekli olan lizin özellikle dikkat çekicidir. Bilinçli bir bütün gıda diyetinin sağlık üzerinde çok olumlu bir etkisi vardır. Karabuğday, anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle bu tür diyetlerde sıklıkla kullanılır. Ayrıca diyabet, varisli damarlar ve yüksek tansiyonu olan kişiler için iyi bir seçimdir. Karabuğdayda bulunan ikincil bitki maddeleri, flavonoidler (özellikle rutin), en küçük kan damarlarındaki kan dolaşımı üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Güney Tirol yiğidi

Karabuğday, çok eski zamanlardan beri Schär’ın Güney Tirol evinde bizim için önemli ve lezzetli bir rol oynadı. Geleneksel restoranlar ve şekerlemeciler her zaman karabuğday, badem, tereyağı, yumurta ve şekerden yapılan geleneksel bir Güney Tirol pastası olan Schwarzplentene Torte’yi sunar. Neden kendin pişirmeyi denemiyorsun? Ne yazık ki artık çok yaygın olmayan güzel bir gelenek, “Schwarzplentenen Riebel” in hazırlanmasıdır- açık ateşte çok fazla tereyağı ile kızartılmış karabuğdaydan yapılmış bir tür but veya polenta. Tatlı veya tuzlu olmaları önemli değil – Güney Tirol karabuğday yemekleri her zaman kızılcık sosu ile birlikte gelir!