İtalyan spesyalitesi – Bontà d’Italia

Beslenme dünyası İçindekiler

Mmmmh! İtalya’da üretilmiştir: zevkleriniz için dolce vita glütensiz bir deneyim

Bontà d’Italia – Lezzet malzemelerle başlar!

Yiyecek bir şeydir; zevk başka bir şeydir. İnsanlar İtalya’daki yiyecekler hakkında konuştuğunda, şiir gibi geliyor. Burada yemek kültürdür, tutkudur, paylaşılan deneyimin sevincidir- tercihen büyük bir ailede veya bir arkadaş çevresinde. Lezzetli yemeklerin tadını çıkarmak, kuşakları birleştiren çok özel bir yaşam felsefesinin bir ifadesidir. Keyifli, rahat, ev yapımı ve geleneksel. Bunlar, bu şekilde olmalı ve ailenin en sevdiği tarifler nonnadan mommaya nasıl aktarılır. Değerli bir mücevher parçası gibi iyi korunur ve saklanırlar. Ve hangi tarif ailenizin mirasının bir parçası olursa olsun, en taze, en kaliteli malzemeleri alabileceğiniz kadar önemlidir. Tutku mükemmelliği doğurur!

Bu destansı felsefeyi Bontà d’Italia ürün serimizdeki uzmanlıklara model olarak aldık. Ayrıca bir meydan okumaya da girdik, çünkü İtalya’da olduğu gibi yemek yemek istiyorsanız, İtalyanların sevdiği ürünleri kullanmanız ve elbette geleneksel İtalyan tarzında hazırlamanız gerekiyor. Bu yüzden İtalya’nın her yerinden şeflerle birlikte çalışıyor, tariflerimizi İtalyan geleneğine göre geliştiriyor ve Bontà d’Italia ürünlerimizi İtalya’da olduğu gibi üretiyoruz.

 

%100 İtalya’da üretilmiştir- en iyi glütensiz şeflerimizin tutkusu

Orijinal bir İtalyan pizzasının en iyi tarifini bilen biri varsa, pizzanın memleketi Napoli’den bir pizza fırıncısıdır. Gerçekten birisi dolgu ve mükemmel taze makarna kabuğunun mükemmel uyumunu anlarsa, tortellini Mekke’sinden bir şef Emilia-Romagna`dir. Eğer birisi beceri ve sadeliği, unutulmaz aile yemekleri kadar tadı olacak kadar lezzetli bir şekilde birleştirebiliyorsa- bu hevesle beklenen bir buharlı gnocchi kasesi nihayet masaya geldiğinde hissedilen duygudur- o tutkulu bir şeftir. %100 İtalyan Bontà D’Italia lezzetlerimizdeki en iyi ve en önemli gizli bileşen kesinlikle tutkulu zevk ekibimizdir. Bulaşıcı tutkulardan esinlenerek, lezzetli glütensiz İtalyan lezzetleri seçeneklerimizi üretmek için onlarla birlikte yemek pişiriyor ve yaratıyoruz.

Mükemmel İtalyan pizzası- glütensiz

Trentino’daki güzel Borgo Valsugana kasabasında, 50 yılı aşkın süredir sanat kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak glütensiz pizza ve makarna üretilmektedir. Burada uzun bir geleneğin uzmanlığı, gerçek bir uzmanın bilgisi ile el ele gider. Pizzaiolo della Vera Pizza Napoletana’nın Maestro Şefi Paolo Pangia, “Gerçek bir pizza için ihtiyacınız olan şey usta bir zanaatkar tarafından yapılan hamur, kaliteli malzemeler ve taş fırındır” diyor. Bu Napoliten usta pizza şefinin sözlerine uygun olarak pişiriyoruz ve geleneksel bir pizzada olduğu gibi orijinal ve sadece glütensiz malzemeler kullanıyoruz.

  • Acele etmeyin! Başarılı pizza hamurunun sırrı, harika lezzetlerinin ortaya çıkabilmesi için en kaliteli malzemeleri nasıl kullandığınızdır. İlk önce sadece doğru miktarda mükemmel bir teknikle yoğrulur ve daha sonra yoğurmak için doğru zamana ihtiyaç duyar. Sonuç, şimdi üstüne malzeme eklemek için hazır olan yumuşak, kolayca sindirilebilir bir hamurdur.
  • Malzemelerin dengesi: Pizza yapmak çok eğlenceli! Geleneksel İtalyan tarzında oluşturulması gereken hamurla başlar- yuvarlak ve eşit kalınlıkta. Ve tabii ki üstüne eklenecek malzemeleri unutamazsınız. Dikkatle seçilmiş her bileşen, pizzanın lezzetini tamamlamak için kullanılır. Bir pizzaya gerçek İtalyan lezzetini veren şey, malzemelerin uyumudur. Damaklarınızı her ısırıkla fethedecek olan bu uyum!
  • Pişirmenin büyüsü: Sır taş fırında yatıyor! Taş fırınla ​​pişmiş sabit bir sonuç elde etmek için pizzalarımızı yüksek sıcaklıkta pişiriyoruz. Pizza tam olması gerektiği gibi çıkıyor: dışarıdan gevrek, içeriden yumuşak. Kullandığımız usta tekniği, pizzanın eşsiz ve iştah açıcı görünümünü vermenin tek yoludur.

Bontà d’Italia felsefesine uygun olarak, çıtır pizzalarımız sadece en iyi malzemeleri içerir:

  • Mozzarella: Kelimenin tam anlamıyla eritilir. Pizzalarımız eşsiz aromasını Alp sütünden yapılan leziz mozzarelladan alır. Ve herkesin bu lezzetli glütensiz pizzanın tadını çıkarmasını istediğimizden, mozzarellamız da laktoz içermez!
  • İtalyan domatesleri: Domatesler, gerçek bir İtalyan pizzasının gerçek ruhunu ortaya çıkarır. Etli kırmızı domatesler, cazip meyveli aromalarını pizza sosu şeklinde sunmak için güney güneşinin altında olgunlaşır.
  • Sızma zeytinyağı: İtalyan mutfağının yeşil altını kuşkusuz olio extravergine di oliva’dır. Tadındaki acılık belirtisi, en sevdiğiniz pizza tabanındaki malzemelerin lezzetli uyumunda taçlandırıcı zaferdir.
  • Pizza “più”: Gurme üst malzemelerimiz pizzalarımıza biraz daha fazlasını verir ve doğal olarak lezzetli ızgara sebzeler, füme salam, pişmiş jambon ve mantar gibi en iyi malzemelerden yapılır. Klasik Pizza Margherita’yı tercih edenler için bunu daha da lezzetle più gusto sunuyoruz.

İtalyan makarna: glütensiz lezzet misali

  • Emilia-Romagna’dan gelen şefimiz Sandro, İtalyan makarna yemeklerinin klasik lezzetini modern, zarif özel tasarım mutfağı ile nasıl birleştireceğini biliyor. “Hamur doğru kalınlıkta olmalı ve doğru miktarda hava kabarcığı olmalı” diyor. “Et sosu ve beşamelin gerçek bir Emilian lazanyasında mükemmel bir aroma dengesi oluşturmak için bir araya gelmesinin tek yolu budur.” Onun yardımı ile fırında hızlıca açabileceğiniz hazır lazanya ve kendi kreasyonlarınız için kullanabileceğiniz lazanya tabakalarımız gibi hamur ve makarna spesiyaliteleri hazırlama eski, rafine sanatında uzmanlaştık. Hamur kalınlığı hassas bir sanattır: İtalyanların söylediği gibi her makarna için bir sos vardır. Her İtalyan makarna spesiyalitesi de yemeğin aromalarının gerektiği gibi gelişmesi için kendi hamuruna ihtiyaç duyar. Hamurlar pürüzsüz veya gözenekli, sert veya çok ince olabilir Bir pesto Genovese için tercih edilen makarna spagettimizdir, bir arrabbiata’nın baharatı en etkili şekilde orijinal penne oluklarında ortaya çıkar. Lazanya hazırlamak gerçek bir sanat şeklidir: sos tabakasıyla katmana göre birleştirilen ve ölçülen taramalarda uygulanan gofret ince bir hamur gerekir.
  • Lezzet sabır ister: Lezzeti zorlayamazsınız. Bir bolognese sosu veya bir tortellini dolgusu olsun, zaman her zaman en önemli bileşendir. Sadece düşük bir alev üzerinde yeterince uzun süre kaynamaya bırakıldıklarında, et, sebzeler ve baharatlar özlerini ve tam aromasını geliştirebilir, harika bir lezzet yaratmak için birbirleriyle karışabilirler.
  • Beklemenin zevki: Katman katman, malzeme malzeme ortaya çıkan ortaya çıkan yemekle ilgili kesinlikle büyülü bir şey var. Ancak beklemenin en iyi yanı, fırına bir tabak koyduğunuzda ve sonunda çıkarıp tadını çıkarabileceğinize kadar beklediğinizde en sonundadır.

Ve bu sadece pizza ve makarna değil: her klasik İtalyan yemeğinde tutku ve gelenek var. Pişirmek tutkudur. “Mutfakta iyi olmak için, kültürle uğraşmak zorundasınız” diyor, geleneksel İtalyan mutfağının en iyisini hazırlama konusunda bize tavsiyede bulunmak için yemek tutkusu sunan ödüllü şef Annamaria.