Glütensiz Ekmeğimiz

Beslenme dünyası İçindekiler

Glütensiz ekmeklerimizin sırrı, geleneksel fırıncılık, özel tarifler ve doğal, özenle seçilmiş en kaliteli malzemelerin kullanımına dayanmaktadır. Malzemelerimiz sözleşmeli çiftçilerimizden temin edilmektedir.

Bu, Schär’da tüm üretim sürecini takip etmemizi ve mutlak güvenliği garanti etmemizi sağlar. Glütensiz ekmeğimizde koruyucu, lezzet arttırıcı veya renklendirici bulamazsınız. Ne bulacaksınız; gerçek maya ve yüksek kaliteli, glütensiz güç tahılları. Bu, sadece harika tadı olmayan, aynı zamanda değerli besinlerden hoşlananlara da sahip olan glütensiz ekmek için temel oluşturur.

Ekmeklerimizin yıldızı ev yapımı, doğal olarak glütensiz mayamızdır. Ekşi maya çeşitli amaçları yerine getirir. Sadece hoş bir tat sunmakla kalmaz; fantastik pişirme özellikleri ayrıca koruyuculardan tamamen vazgeçilmesini kolaylaştırır. Koruyucuların kullanımı raf ömrünü uzatacak ve görünümü ve tadı iyileştirecek olsa da özellikle hassas insanlarda ve küçük çocuklarda baş ağrısı, ishal ve bulantı gibi reaksiyonlara neden olduğundan şüphelenilmektedir. Bu nedenle onları her zaman kullanmayı reddettik.

Her şey ekmekle ilgili- ustalıkla hazırlanmış glutensiz çeşitlilik

Article300509_MP_Vital_2.jpg

Ekmeğiniz – ister beyaz ister kahverengi, çıtır çıtır olsun – usta bir işçiliğin ürünü ise tadı daha da güzel olur. Geleneksel Pane Casereccio rustik ekmeğinden çıtır Ciabatta Rustica‘ya, harika yumuşak dilimlenmiş ekmeğimiz Pan Blanco, Rustico ve Multigrano‘ya kadar, doğal olarak glütensiz ekmekten hoşlanan herkes için popüler geleneksel spesiyaliteler sunuyoruz.

Yaklaşık 40 yıldır Schär’ın Usta Fırıncıları kendilerini glütensiz pişirme sanatına adamış ve mesleklerini sıfırdan öğrenmişlerdir. Bu sanatın ardında yıllarca süren araştırma ve inovasyonun yanı sıra, glüteni tüketmesine izin verilmeyen insanlar için hayatı daha kolay ve daha eğlenceli hale getirme tutkusu ve taahhüdü yatmaktadır. Sürekli geliştirilmiş tariflerimizde ve yeni ürünlerimizde birinci sınıf, glütensiz bileşenler kullanılmaktadır.

Ekşi maya ekmeğimizi iyi hissettirir

Article300509_MP_Cereale_2.jpg

Lezzetli glütensiz ekmeğimizin arkasındaki sır, ekşi mayada ve kabartma zamanında yatıyor

Ekmek hayattır! Taze pişmiş, kokulu bir dilim ekmeği ısırmaktan daha lezzetli ne olabilir? Herkes gerçekten iyi ekmeğin tadını çıkarmak istiyor- özellikle çölyak hastalığı olanlar. Ancak yapışkan protein glüteninin elastik özellikleri olmadan, ekmek pişirmek gerçek bir zorluktur. Her yerde elde edemeyeceğiniz bir lezzet deneyimi için gerçek ekşi maya ile lezzetli glütensiz ekmek sunuyoruz!

Ekşi maya doğanın en büyük icatlarından biridir. Ekmek için bu lezzetli temel, un ve su karışımının doğal fermantasyonu sırasında oluşturulur. Geleneksel olarak çavdarla kullanılır, aksi takdirde çavdar ekmeği düz ve sert kalır. Aynı şey glütensiz unlarla pişirirken de olur. Bunu önlemek için, mayaların pişirildikten sonra bile çoğalmaya devam ettiği geleneksel, tamamen doğal bir tarife göre yapılmış ekşi maya (tabii ki glütensiz) de kullanıyoruz.

Burada ekşi hamurumuz ve tüm avantajlarıyla ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

İçinde başka ne var? İçindekiler listemize bir bakış

“Bir somun ekmek içindeki tüm malzemelerden en değerli olanı zamandır! Bunu bilen sadece Usta Fırıncılar değil; farkı oldukça net bir şekilde tadabilirsiniz. Sindirim sisteminiz, hamurunun yoğurulması ve kabarması için yeterli zamana sahip olan kolayca sindirilebilir bir ekmekle daha mutlu olacaktır. Taze kaynak suyu, pirinç ve mısır ekmek hamurlarımızın temelini oluşturur. Daha sonra darı, kinoa, süpürgedarısı, karabuğday ve kestane unu gibi yüksek kaliteli bileşenler eklenir.

Her şey karışımda: doğru tahıl ve tahıl karışımı nihai ekmeğe eşsiz bir karakter kazandırır. Ekmeklerimizden bazıları harika çıtır, bazıları kadifemsi yumuşaktır- ama hepsi eşsiz bir lezzete sahiptir ve kolayca sindirilebilir. Çekirdekler herhangi bir ekmeğe harika bir ektir: doğal olarak lezzetle doludur ve ekmeğe istenen özel tadı verir. Ayrıca çeşitli önemli besinler, çoklu doymamış yağ asitleri ve besin lifi bakımından da zengindirler. Sadece bir lezzet taşıyıcı olarak tuzu çok az kullanıyoruz, çünkü burada daha azı daha fazladır. Ve son fakat eşit önemde- maya elbette süper içeriğimizdir! Tüm bu lezzetli, yüksek kaliteli malzemelerin yardımıyla, ekmek hamuru yavaş ve iyice yoğrulur. Daha sonra uzun süre dinlendirilir ve sonunda somunları çok yavaş ve bilinçli olarak pişiririz. Hamur tam aromasını ortaya çıkarır ve- kesinlikle glütensiz- geleneksel ekmekler gibi bir esneklik geliştirir!”

Her dilimin tadını çıkarın- Ekmek çeşitlerimiz

Article300509_6613.jpg

Pan Blanco, Rustico ve Multigrano dilimlenmiş ekmeğimiz, geniş ekmek seçeneklerimiz arasında özel bir favoridir. Dilimler inanılmaz derecede yumuşaktır ve elbette kesinlikle hiçbir koruyucu içermez. Bu yenilikçi nesil dilimlenmiş ekmeğin gerçek bir avantajı, tadı fırından yeni çıkmış gibidir!  Tüm ekmeklerimizin ortak noktası: yüksek kaliteli, izlenebilir içerikler ve değerli lif bakımından zengin kullanım. Pan Multigrano‘muz keten tohumu, ayçekirdeği ve illet tohumu ile rafine edilirken, daha koyu olan kardeşi Pan Rustico soya gevreği, darı gevreği, sorgum unu ve keten tohumu ile sofraya daha rustik bir tat katıyor. Ancak hepsi bu kadar değil – Pan Rustico ‘muza benzer şekilde, Pane Casereccio çiftçi ekmeğimiz ve Ciabatta Rustica‘mız da, her öğün veya sandviçi lüks bir tam glütensiz tat için yapmak için yüksek kaliteli doğal glütensiz ekşi hamur ve lif açısından zengin karabuğday unu içerir.