En iyi ekşi mayadan ekmek

Beslenme dünyası İçindekiler

Lezzetli glütensiz ekmeğimizin arkasındaki sır mayada yatıyor ve yükselme zamanı

Ekşi mayası- glütensiz ekmeğin kurtarıcısı

Ekmek hayattır! Taze pişmiş, kokulu bir dilim ekmeği ısırmaktan daha lezzetli ne olabilir? Herkes gerçekten iyi ekmeğin tadını çıkarmak istiyor- özellikle çölyak hastalığı olanlar. Ancak yapışkan protein glüteninin elastik özellikleri olmadan, ekmek pişirmek gerçek bir zorluktur. Her yerde elde edemeyeceğiniz bir lezzet deneyimi için gerçek ekşi maya ile lezzetli glütensiz ekmek sunuyoruz!

İyi ekmek katkı maddesi gerektirmez

Glütensiz ekmeklerimizin sırrı, geleneksel fırıncılık, özel tarifler ve doğal, özenle seçilmiş en kaliteli malzemelerin kullanımına dayanmaktadır. Malzemelerimiz sözleşmeli çiftçilerimizden temin edilmektedir. Bu, Schär’da tüm üretim sürecini takip etmemizi ve mutlak güvenliği garanti etmemizi sağlar. Glütensiz ekmeğimizde koruyucu, lezzet arttırıcı veya renklendirici bulamazsınız. Ne bulacaksınız; gerçek maya ve yüksek kaliteli, glütensiz güç tahılları. Bu, sadece harika tadı olmayan, aynı zamanda değerli besinlerden hoşlananlara da sahip olan glütensiz ekmek için temel oluşturur.

Ekmeklerimizin yıldızı ev yapımı, doğal olarak glütensiz mayamızdır. Ekşi maya çeşitli amaçları yerine getirir. Sadece hoş bir tat sunmakla kalmaz; fantastik pişirme özellikleri ayrıca koruyuculardan tamamen vazgeçilmesini kolaylaştırır. Koruyucuların kullanımı raf ömrünü uzatacak ve görünümü ve tadı iyileştirecek olsa da özellikle hassas insanlarda ve küçük çocuklarda baş ağrısı, ishal ve bulantı gibi reaksiyonlara neden olduğundan şüphelenilmektedir. Bu nedenle onları her zaman kullanmayı reddettik.

Her şey ekmekle ilgili- ustalıkla hazırlanmış glutensiz çeşitlilik

Çeşitlilik hayatın ve ekmeğin baharatıdır! Ve ekmeğiniz- beyaz veya kahverengi, yumuşak gevrek olsun- usta işçiliğin ürünü ise daha da lezzetli olur. Geleneksel Alman Landbrot rustik ekmeğinden, gevrek Ciabatta’ya, çıtır Körnerstange kepekli çubuğa, Mehrkornbrötchen çok taneli rulolara ve kokulu Kaisersemmel rulolarına, harika yumuşak Usta Fırıncının dilimlenmiş ekmeğine ve çok çeşitli uluslararası ekmek çeşitlerine kadar, doğal olarak glütensiz ekmek hoşlanan herkes için popüler geleneksel spesiyaliteler sunuyoruz.

Yaklaşık 40 yıldır Schär Master Fırıncılarımız kendilerini glütensiz pişirme sanatına adamış ve mesleklerini sıfırdan öğrenmişlerdir. Bu sanatın ardında yıllarca süren araştırma ve inovasyonun yanı sıra, glüteni tüketmesine izin verilmeyen insanlar için hayatı daha kolay ve daha eğlenceli hale getirme tutkusu ve taahhüdü yatmaktadır. Son fakat aynı önemde olarak, sürekli geliştirilmiş tariflerimizde ve yeni ürünlerimizde birinci sınıf, glütensiz bileşenler kullanılmaktadır.

Ekşi maya ekmeğimizi iyi hissettirir.

Ekşi maya doğanın en büyük icatlarından biridir. Ekmek için bu lezzetli temel, un ve su karışımının doğal fermantasyonu sırasında oluşturulur. Geleneksel olarak çavdarla kullanılır, aksi takdirde çavdar ekmeği düz ve sert kalır. Aynı şey glütensiz unlarla pişirirken de olur. Bunu önlemek için, mayaların pişirildikten sonra bile çoğalmaya devam ettiği geleneksel, tamamen doğal bir tarife göre yapılmış ekşi maya (tabii ki glütensiz) de kullanıyoruz.

Bir bakışta glütensiz ekşi mayanın avantajları:

  • Oda sıcaklığında dinlenme döneminde, mayada doğal olarak laktik asit bakterileri ve maya gelişerek hamurun pişirilmesini mümkün kılar. Sonuç, nemli kırıntılı ve gevrek kabuklu lezzetli ekmekler.
  • Ekşi maya, ekmekte daha yüksek asitlik derecesi sağlar. Asitlik ne kadar yüksek olursa pH değeri o kadar düşük olur. Asitliğin ekmeğe lezzet verdiği ve pH’ın pişirdiği söylenir. Suşa bağlı olarak, ekşi mayada bulunan laktik asit bakterileri ekmeği küflere karşı korur ve raf ömrünü uzatır.
  • Doğal olarak kabaran özelliklerinden dolayı, ekşi maya da maya kullanımını azaltır. Bu nedenle daha fazla ekşi maya, daha az normal maya ihtiyacı anlamına gelir.
  • Hamurda bulunan laktik asit bakterileri, karmaşık karbonhidratları sindirilebilir bileşenlere ayırır ve mineral ve iz elementleri insan vücudunun işlemesini kolaylaştırır. Bu yüzden ekşi maya ekmeklerimize “iyi hissettiren ekmek” demeyi seviyoruz.

İçinde başka neler var? İçindekiler listemize bir bakış

Bir somun ekmek içindeki tüm malzemelerden en değerli olanı zamandır! Bunu bilen sadece Usta Fırıncılar değil; farkı oldukça net bir şekilde tadabilirsiniz. Sindirim sisteminiz, hamurunun yoğurulması ve kabarması için yeterli zamana sahip olan kolayca sindirilebilir bir ekmekle daha mutlu olacaktır. Taze kaynak suyu, pirinç ve mısır ekmek hamurlarımızın temelini oluşturur. Daha sonra darı, kinoa, süpürgedarısı, karabuğday ve kestane unu gibi yüksek kaliteli bileşenler eklenir.

Her şey karışımda: doğru tahıl ve tahıl karışımı nihai ekmeğe eşsiz bir karakter kazandırır. Ekmeklerimizden bazıları harika çıtır, bazıları kadifemsi yumuşaktır- ama hepsi eşsiz bir lezzete sahiptir ve kolayca sindirilebilir. Çekirdekler herhangi bir ekmeğe harika bir ektir: doğal olarak lezzetle doludur ve ekmeğe istenen özel tadı verir. Ayrıca çeşitli önemli besinler, çoklu doymamış yağ asitleri ve besin lifi bakımından da zengindirler. Sadece bir lezzet taşıyıcı olarak tuzu çok az kullanıyoruz, çünkü burada daha azı daha fazladır. Ve son fakat eşit önemde- maya elbette süper içeriğimizdir! Tüm bu lezzetli, yüksek kaliteli malzemelerin yardımıyla, ekmek hamuru yavaş ve iyice yoğrulur. Daha sonra uzun süre dinlendirilir ve sonunda somunları çok yavaş ve bilinçli olarak pişiririz. Hamur tam aromasını ortaya çıkarır ve- kesinlikle glütensiz- geleneksel ekmekler gibi bir esneklik geliştirir!

Her dilimin tadını çıkarın- Usta Fırıncı koleksiyonumuz

Usta Fırıncının dilimlenmiş ekmeği, geniş ekmek yelpazemizde özel bir favoridir. Büyük dilimler inanılmaz derecede yumuşaktır ve elbette kesinlikle sertleştirilmiş yağ veya koruyucu içermez. Bu yenilikçi dilimlenmiş ekmek neslinin gerçek bir avantajı, fırından yeni çıkmış gibi tadı olmasıdır! En iyi tadı kızartılmamış halidir. Master Baker ürün yelpazesi doğal olarak yüksek kaliteli, izlenebilir bileşenler de kullanır. Usta Fırıncı Klasik için temel reçete darı ve kinoa kullanır. Değerli lif bakımından zengin ve keten tohumu, ayçiçeği çekirdeği, soya kepeği ve soya pulları ile rafine edilmiş olan Usta Fırıncının Çok Tahıllı ekmeği çok daha fazla tada sahiptir. Usta Fırıncının Vital ekmeği, ekmeğini daha koyu ve daha rüstik tercih edenler için lezzetli bir deneyim sunuyor. Şimdi yapmanız gereken tek şey bir ısırık almak!