Ekşi hamurun birden fazla yararı

Beslenme dünyası İçindekiler

Schär olarak, tıpkı taze pişmiş somun veya pizza gibi bir tat ve doku sağlamak için ekmeklerimize ve hamurlarımıza ekleyebileceğimiz glütensiz bir ekşi hamur karışımı geliştirmek için uzun yıllar harcadık.

Ekşi hamur, 6000 yıl önce keşfedildiği düşünülen en eski mayalı ekmek türüdür. Ekşi hamur, yumuşak iç kısmı ve doğal olarak taze kalan gevrek kabuğu ile lezzetli ekmek ve pizzalar yaratır.

Ama ekşi maya nedir?

Article101_Landbrot Scheibe Herz

Ekşi hamur, un suyla karıştırıldığında meydana gelen doğal fermantasyon sürecinin bir sonucudur. Oda sıcaklığında yeterli dinlenme süresi ve zamanla daha fazla un ve su ilavesi, un içinde bulunan doğal olarak oluşan maya ve bakterilerin gaz kabarcıkları oluşturmasına izin vererek hamurun yavaş ve doğal bir şekilde yükselmesine yardımcı olur. Bu işlem sırasında üretilen laktik asit, aynı zamanda kendine özgü bir tat katar ve onu daha uzun süre taze tutar.

Peki ekşi mayanın faydaları nelerdir?

Pek çok gıda bilimcisi, bu uzun fermantasyon sürecinin ekşi mayayı daha besleyici bir seçenek haline getirdiğini savunuyor. Fermantasyon işlemi sırasında üretilen laktik asit, vücudunuzun demir, çinko ve magnezyum, folik asit ve B vitaminleri gibi önemli besinleri daha kolay emmesini sağlar. Ekşi mayada bulunan nişastaların da daha yavaş sindirildiği ve şekere dönüştüğü ve glikozun kan dolaşımına salınmasını yavaşlattığı görülmektedir.

Ekşi hamur – glütensiz ekmek ve pizzanın gizli bileşeni

HeaderArticle101_648328918.jpg

Artık ekşi maya hakkındaki tüm güzel şeyleri biliyorsunuz, sizin için daha da iyi haberlerimiz var: unlu mamullerimizin çoğunda ekşi maya kullanıyoruz.

Bir bakışta glutensiz ekşi hamurun avantajları:

  • Oda sıcaklığında dinlenme süresi boyunca ekşi mayada doğal olarak laktik asit bakterileri ve maya gelişerek hamurun pişirilmesini mümkün kılar. Sonuç, nemli bir kırıntıya ve gevrek kabuğa sahip lezzetli pişmiş ürünlerdir.
  • Ekşi hamur, daha yüksek bir asitlik derecesi sağlar, asitlik ne kadar yüksekse, pH değeri o kadar düşük olur. Asitliğin ekmek ve pizzaya tipik tadı verdiği ve pH’ın onu pişirdiği söylenir. Ekşi hamurun içerdiği laktik asit bakterileri suşuna bağlı olarak fırınlanmış ürünleri küflenmeye karşı korur ve raf ömrünü uzatır.
  • Ekşi hamur, doğal kabartma özelliği sayesinde maya kullanımını da azaltır. Bu nedenle daha fazla ekşi hamur, daha az maya ihtiyacı anlamına gelir
  • Ekşi hamurda bulunan laktik asit bakterileri, kompleks karbonhidratları sindirilebilir bileşenlere ayırır ve mineralleri ve eser elementleri insan vücudunun işlemesini kolaylaştırır.