Doğal olarak glütensiz: “ev yapımı” mısırımız

Beslenme dünyası İçindekiler

Mısır- küresel bir glütensiz tahıl!

Nazik tepelerin üzerinden akan veya geniş ovaları zengin yeşil renkleriyle dolduran pitoresk mısır tarlaları. Mısır, dünya diyetindeki en önemli tahıllardan biridir ve hatta miktar olarak buğday ve pirinci geçer. Büyük bir avantajı, besin açısından zengin olması, lezzetli tadı olması ve en önemlisi doğal olarak glütensiz olmasıdır. Hemen hemen hepimiz bu altın taneyi hoş anılarla ilişkilendireceğiz- ızgaradaki harika sulu mısır koçanından kahvaltıda mısır gevreğine. Schär’da da bizim için önemli bir rol oynuyor çünkü ürünlerimizin çoğu onsuz var olamazdı.

Mısır- tarihi süper tahıl

Orijinal haliyle mısır, dünyanın en eski ekili bitkilerinden biridir. Amerika’da ekimi 7000 yıl önce başladı. Christopher Columbus, sadece insan tüketimi için değil, aynı zamanda hayvan yemi olarak da hızla kabul gören ve kullanılan Avrupa’ya mısır getirdi. Bugün, mısır tüm dünyada yetiştirilmektedir. Kalite ve güvenlik açısından tüm gereksinimleri karşılamak için glütensiz mısır yetiştiriciliğinde bir adım daha ileri gittik. 2009 yılından beri kendi mısırımızı yetiştiriyoruz.

Mısır: dünya çapında hayranları olan besleyici bir süper tahıl

Mısır sadece glütensiz lezzetlerin üretimi için mükemmel bir seçim değildir; ayrıca güç tahıl kontrolümüzde iyi bir rakam elde ediyor. Mısır, çeşitli nedenlerden dolayı önemli bir temel gıdadır: çok sayıda vitamin (özellikle provitamin A, B vitaminleri, C ve E vitaminleri) ve mineraller (örn. Demir, potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor ve çinko), ayrıca amino asitler ve lif içerir. Mısır, diğer tahıllardan çok daha geniş bir gıda yelpazesinde kullanılabilir. Taze mısır neredeyse her salatada veya ızgarada iyi giderken, mısır yemeği neredeyse tüm dünyadaki yemekler için önemli bir temel bileşendir. Mısır ekmeği ve empanadas, uluslararası damakları Amerika’dan fethetti. Avrupa’da mısır unu veya mısır irmiği, tipik olarak, daha çok polenta olarak bilinen mısır lapası yapmak için pişirilir. Bu rüstik yemek, modern mutfakta bir rönesansı kutluyor. Çok geleneksel tarifler bile bazen mısır unu ile geleneksel undaki kadar başarılı olabilir: Neden mısır unu ile krep yapmayı denemiyorsunuz? Lezzetli!

Mısır: ödün vermeden doğal tarım

Ürünlerimizde sadece en kaliteli (ham) bileşenler kullanılmaktadır. Mısır için farklı değil. Bu nedenle seçilmiş çiftçilerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Firmamızdan kişisel rehberlik ve yoğun tavsiye alarak doğal yöntemlerle mısır yetiştiriyorlar.

Tohumdan bitmiş ürüne kadar kesintisiz kontroller

Schär’de mısır kontrolü ekilmeden önce başlar. Tohumların genetik olarak manipüle edilmediğini garanti etmek için, sadece DNA sertifikalı tohumlar satın alıyoruz ve daha sonra tohumların gerçekten kusursuz olup olmadığını kontrol etmek için rastgele kontroller yapıyoruz. Ayrıca, sadece özel büyüme özelliklerine sahip ve kuraklığa ve hastalığa dayanıklı tohumlar satın alarak varyetelerin seçiminde hoş olmayan sürprizlerden kaçınırız. Yetiştirme sırasında, bitkiler için gerekli çeşitli bakım önlemlerini de düzenli olarak kontrol ediyoruz. Bu, bitkilerin büyüme aşamalarında uygun gübrelemeyi içerir. Son olarak, mümkün olan en iyi kaliteyi elde etmek için hasat, kesin olarak tanımlanmış bir zamanda, eğitimli personel tarafından profesyonel olarak işletilen modern makineler kullanılarak gerçekleştirilir. Mısır taneleri daha sonra kalıntıları uzaklaştırmak için dolaylı bir alev üzerinde kurutulur. Son olarak, en önemlisi, mısır en katı düzenlemelere göre öğütülür. Bu, glütensiz öğütme sertifikalı kendi mısır değirmenlerimizde gerçekleşir. Lezzetli glütensiz ürünlerimizde sadece tohum seçiminden un üretimine kadar en sıkı kontrollere tabi olan mısır kullanılabilir.

Canı gönülden Glütensiz mısır tarımı

Mısır çiftçilerimiz, birlikte uyguladığımız sürdürülebilir ve yenilikçi tarımın başarısını rapor ettikleri için çok mutlular. Mısır komşu tarlalarda olağandışı hava koşullarından gözle görülür biçimde etkilenirken, sözleşmeli çiftçilerimiz genellikle iyi bir hasat üretiyor. Bu, örneğin, sulama ve gübreleme söz konusu olduğunda, genellikle gündüz ve gece her zaman çok fazla bağlılık gerektirir. Ancak, her iki taraf için buna değer. Mısırın kalitesini sağlamak ve bitkiler için mümkün olduğunca çok stres faktörünü ortadan kaldırmak ve azaltmak için, çiftçiler yenilikçi sulama sistemlerine, hedeflenen çeşit seçimine, toprağın seçici analizine ve hassas koordine gübrelere yatırım yaparlar. Araştırma ve geliştirme ekibimizden ziraat mühendislerinden ve diğer uzmanlardan optimum tavsiye ve destek alırlar. Tüm açılardan düşünülen bu mısır yetiştiriciliği, gelecekte başarılı bir şekilde çalışmaya devam etmelerini sağlar. Ayrıca çiftçilere glütensiz ürünlerdeki mısırlarının birçok insan için yaşam kalitesini artırmaya katkıda bulunduğunu bilmek için iyi bir his veriyor.