Darı- Makarna olarak lezzetli

Beslenme dünyası İçindekiler

Darı – glütensiz çok yönlü!

Darı: potansiyeli olan glütensiz bir tahıl

Darı son yıllarda Batı mutfağını fethetti. Ve bu hiç de şaşırtıcı değil: besin açısından zengindir ve glütensiz lezzetleri pişirmek ve fırınlamak için idealdir. Bu onu Schär için harika bir ham madde yapar. Ekmek ve makarna gibi lezzetli ürünlerde kullanılır.

Darı: bizim için iyi, çiftçiler için iyi

cereali senza glutine, miglio, miglio senza glutine, senza glutine, materia prima, ingrediente

Tüm glütensiz tahıllarımız gibi, kontrollü tarım yapan kendi sözleşmeli çiftçilerimizden darı (Orta Asya’ya özgü) satın alıyoruz. Bu, ürünlerimizde kullanılan ham bileşenler için şeffaflığı ve izlenebilirliği garanti etmenin ve yüksek güvenlik gereksinimlerimizi karşılamalarını sağlamanın tek yoludur. Tohum seçimi ile başlar. Sadece glütensiz ürünlerde ilerleyen işlemlerinde kullanmak için ideal olan en iyi darı çeşitlerini satın alıyoruz. Darı Orta Avrupa’da da gelişirken, RE-CEREAL araştırma projemizin bir parçası olarak Avusturya ve İtalyan Alpleri’nin kalbinde özellikle darı yetiştiriciliğini ve ayrıca karabuğday ve yulaf ekimini teşvik ediyoruz.

Darı da çiftçilerimiz için bir nimettir: Çok kısa bir büyüme döngüsüne sahip olduğundan (ekimden 90 gün sonra hasat için hazırdır), çiftçiler haziran ayındaki ilk hasattan sonra ara ürün olarak ekebilir. Darıların bir diğer avantajı da büyümek için fazla talepte bulunmaz ve toprağı zenginleştirir!

Darı: lezzetli makarna devrimimiz!

Avantajlı pişirme ve işleme özellikleri ve uyumlu lezzeti sayesinde Schär darısı, Schär ekmeklerindeki çok çeşitli malzemelere lezzetli bir eklemedir. Geleneksel olarak örneğin Usta Fırıncının Klasik, Landbrot Mehrkorn çoktahıllı rustik ekmek ve Kaisersemmel rulolarını zenginleştirir. Ancak, darı, makarna teknolojisi açısından bir kariyer sıçramasının eşiğinde: yeni Schär makarna tarifindeki en önemli bileşenlerden biri olan bu lezzetli psödotahıl, düdük, spagetti vb. makarna sevenler için bir hit olma yolunda ilerliyor.

Darı- glütensiz güç paketi!

Darı, daha sık kullanılan diğer tahıllardan çok daha yüksek protein, lif ve mikro besin maddelerine sahip glütensiz bir tahıldır. Bu da dengeli ve çeşitli glütensiz bir diyetin bir parçası olarak darının açık bir şekilde yükselişinin nedenidir. Darı, fosfor ve demir de dahil olmak üzere yüksek miktarda mineral ile karakterizedir. Darı bile buğdaydan iki ila üç kat daha fazla demir içerir ve değerli bir demir tedarikçisi olarak kan oluşumunu teşvik eder. Darı proteinleri değerli esansiyel amino asitler, özellikle metiyonin ve sistin bakımından da zengindir. Aynı zamanda lezzetlidir: darıların doğal tatlılığı, ekmekte kullanıldığında rafine bir aroma sağlar.

Darıyı neden denemelisin! 

Fındık veya tohumları andıran hoş bir mütevazi tadı vardır ve hemen hemen tüm diğer tatlarla kombinasyon için uygundur. İyi stokları olan sağlıklı gıda mağazaları ve organik dükkanların raflarında çok çeşitli darı bulacaksınız. Bu çeşitler, özellikle besinler açısından zengin olan hafif kumlu kahverengi darı veya herhangi bir tatlı veya tuzlu yemek için kullanılabilen sade (veya kepekli) darı unu içerir. Özellikle lezzetli bir örnek, darı unu ile yapılan kreplerdir. İnce darı gevrekleri da lezzetli bir çok sevilendir. Kurutulmuş meyve veya fındık gibi malzemelerle müslilerde yeni bir tat ortaya çıkarmak için kullanabilirsiniz. Darı’nın mükemmel besin özellikleri dolabınızda sabit bir yere sahip olması için iyi bir nedendir.