Darı – Makarna olarak lezzetli

Beslenme dünyası İçindekiler

Darı: potansiyeli olan glütensiz bir tahıl. Darı son yıllarda Batı mutfağını fethetti. Ve bu hiç de şaşırtıcı değil: besin açısından zengindir ve glütensiz lezzetleri pişirmek ve fırınlamak için idealdir. Bu onu Schär için harika bir ham madde yapar. Birçok lezzelti ekmeğimizin yapımında kullanılır.

Darı- tarih boyunca korunan kahraman

Darı kullanımı, ilk izlerinin 9000 yıl önce ortaya çıkmasıyla, zamanın başlangıcına kadar uzanmaktadır.

O zamandan beri, bu basit ve yetiştirmesi kolay tahıl, efsaneler ve efsanelerdeki adil payının baş kahramanı haline geldi. Aslında, Grimm kardeşlerin darı herkesi besleyen kahraman olduğu peri masalı “Tatlı Yulaf lapası” nın ana karakteridir. Orta Çağ’da ise gayret ve bereket sembolü olarak görülüyordu; aslında düğünlerde gelin çiftlerinin darı taneleri ile yıkanması adetti.

Yaygın olarak “fakir adamın meyvesi” olarak da bilinir. Eski zamanlarda büyük miktarlarda darı taneleri acil durum rezervleri olarak şehirlerde depolanırdı. 10 yıl sonra kıtlık olmasaydı darı farkirlere erzak olarak dağıtılacaktı.

Δημητριακά με και χωρίς γλουτένη

Darı- glütensiz güç paketi!

Darı, daha sık kullanılan diğer tahıllardan çok daha yüksek protein, lif ve mikro besin maddelerine sahip glütensiz bir tahıldır. Bu da dengeli ve çeşitli glütensiz bir diyetin bir parçası olarak darının açık bir şekilde yükselişinin nedenidir. Darı, fosfor ve demir de dahil olmak üzere yüksek miktarda mineral ile karakterizedir. Darı bile buğdaydan iki ila üç kat daha fazla demir içerir ve değerli bir demir tedarikçisi olarak kan oluşumunu teşvik eder. Darı proteinleri değerli esansiyel amino asitler, özellikle metiyonin ve sistin bakımından da zengindir. Aynı zamanda lezzetlidir: darıların doğal tatlılığı, ekmekte kullanıldığında rafine bir aroma sağlar.

Darı – sadece lezzetli

Darı sadece saydığımız faydalardan ibaret değil, aynı zamanda lezzetlidir: darıların doğal tatlılığı, ekmekte kullanıldığında rafine bir aroma sağlar.

Avantajlı pişirme özellikleri ve uyumlu bir aroma kombinasyonu sayesinde Schär ekmeklerindeki geniş içerik yelpazesine lezzetli bir katkı sağlar. Örneğin, Ciabatta Rustica veya Pan Rustico gibi ekmek ürünlerimizin çoğunu zenginleştirir.

Bizim için iyi, çiftçiler için iyi

Tüm glütensiz tahıllarımız gibi, kontrollü tarım yapan kendi sözleşmeli çiftçilerimizden darı (Orta Asya’ya özgü) satın alıyoruz. Bu, ürünlerimizde kullanılan ham bileşenler için şeffaflığı ve izlenebilirliği garanti etmenin ve yüksek güvenlik gereksinimlerimizi karşılamalarını sağlamanın tek yoludur. Tohum seçimi ile başlar. Sadece glütensiz ürünlerde ilerleyen işlemlerinde kullanmak için ideal olan en iyi darı çeşitlerini satın alıyoruz. Darı Orta Avrupa’da da gelişirken, RE-CEREAL araştırma projemizin bir parçası olarak Avusturya ve İtalyan Alpleri’nin kalbinde özellikle darı yetiştiriciliğini ve ayrıca karabuğday ve yulaf ekimini teşvik ediyoruz.

Darıçiftçilerimiz için de bir nimettir: Çok kısa bir büyüme döngüsüne sahip olduğundan (ekimden 90 gün sonra hasat için hazırdır), çiftçiler haziran ayındaki ilk hasattan sonra ara ürün olarak ekebilir. Darıların bir diğer avantajı da büyümek için fazla talepte bulunmaz ve toprağı zenginleştirir!

Darıyı neden denemelisin!

Darı, kabuklu yemişleri veya tohumları andıran hoş ve hassas bir tada sahiptir ve hemen hemen tüm diğer tatlarla uyumludur. En iyi çeşitler (ve Schär ürünlerinde bulacağınız çeşitler), özellikle besinler açısından zengin olan hafif kumlu kahverengi darıdır.

Darı denemeniz için son bir neden: İyilik değeri. Doğrusu, darı’nın mükemmel besin özellikleri, dolabınızda neden sabit bir yere sahip olması gerektiğine dair çok ikna edici bir neden teşkil ediyo.