Süt alerjisi ve laktoz intoleransı

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

“Süt alerjisi” ve “laktoz intoleransı” terimleri genellikle karıştırılır veya eşanlamlı olarak kullanılır. Ancak günlük diyetini etkileyen önemli farklılıklar vardır.

Birçok insan süt ve süt ürünlerinde sorun yaşıyor. Süt alerjisi ve laktoz intoleransı arasında ayrım yapmak önemlidir.

Süt alerjisi nedir?

Süt alerjisi yetişkinlerde çok nadir olmakla birlikte, bebeklerde ve çocuklarda en yaygın alerjilerden biridir. Sütün içindeki proteinler alerjik reaksiyondan sorumludur. Süt ürünleri tüketildikten sonra belirtiler çok çabuk ortaya çıkar. İshal ve şişkinliğe ek olarak, tipik semptomlar arasında kaşıntılı deri döküntüsü, astım, atipik dermatit ve aşırı durumlarda kalp durmasına yol açabilen anafilaktik şok vardır. Çoğu durumda, çocuklar alerjiyi on yaşına kadar aşar.

Süt alerjisi için diyet

Süt alerjisi olan bireyler süt ve süt ürünlerinden tamamen kaçınmalıdır. Günümüzde süt bazlı süt, krema, yoğurt ve peynir yerine çeşitli bitki bazlı alternatifler sunulmaktadır. Laktoz içermeyen süt ürünleri süt alerjisi olan kişiler için uygun değildir.

Laktoz intoleransı nedir?

Süt alerjisi olan kişilerde alerjiyi proteinler tetiklerken, laktoza intoleransı olan kişilerde semptomlardan sorumlu olan laktozdur. Bu kişilerde laktaz enzimi ya yoktur ya da vücut çok az üretmektedir. Sonuç olarak, vücut sütte bulunan laktozu işleyemez. Laktaz olmadan, laktoz bağırsakta sindirilmemiş kalır ve bakteri gelişimini uyarır. Laktoz intoleransının tipik belirtileri aşırı susuzluğun yanı sıra süt ve süt ürünlerini tükettikten sonra ishal, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirim ile ilgili problemlerdir.

Laktoz intoleransı için diyet

Süt alerjisi olan kişilerin aksine, laktoz intoleransı olan kişiler, şimdilerde geniş bir yelpazede bulunan laktoz içermeyen süt ürünlerini kolayca seçebilirler. Ayrıca, sert peynir gibi birçok süt ürünü iyi tolere edilir, çünkü laktoz bu ürünlerde zaten doğal olarak bozunur.

Laktozsuz ve glütensiz yeme keyfi

Schär’da ayrıca, yemek keyfinizi arttırmak için çok çeşitli laktoz ve glütensiz ürünler sunuyoruz. Glüten intoleransı olan birçok insan için, aynı zamanda iyi tadı olan sağlıklı ve çeşitli bir diyet uygulamak ve bunu günlük olarak yapmak genellikle zordur. Schär’ın ekmek ve ruloları, unları, makarnaları, atıştırmalıkları, bisküvileri ve tatlılarının yanı sıra Pizza Margherita’mız hem glüten hem de laktoz içermez ve sınırsız zevk sunma sözü verir. Burada Schär’ın laktoz ve glütensiz ürünlerine genel bir bakış bulacaksınız.