Irritabl bağırsak sendromu nedir?

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

 İrritabl bağırsak sendromu (IBS) bağırsakta fonksiyonel bir bozukluktur.

Doktora çok sayıda ziyaret ve kapsamlı bir muayeneye rağmen, birçok durumda semptomların fiziksel bir nedeni bulunamaz. Yine de semptomları görmezden gelmek imkansızdır, çünkü yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar. 

IBS Belirtileri 

IBS semptomları çok çeşitli olabilir ve genellikle kendisini şişkinlik, kabızlık, ishal, dolgunluk hissi ve karın krampı olarak gösterir. 

Yorgunluk, uyku bozuklukları, depresyon, sırt ağrısı, baş ağrısı ve eklem ağrısı da IBS ile kombinasyon halinde veya bunun sonucu olarak sıklıkla görülür. 

IBS Teşhisi 

Medikal kuruluşların mevcut yönergelerine göre, aşağıdaki kriterler karşılandığında yetişkinlerde IBS teşhisi konur: 

  • Üç aydan fazla sürenve kronik bağırsak bozukluklarına dönüşen sindirim sürecindeve dışkılamada değişiklikler (örn. Mide ağrısı, şişkinlik, vb.)  
  • Şikayetler o kadar güçlü ki, hasta tıbbi tavsiye istiyor ve yaşam kalitesinin tehlikeye atıldığını hissediyor.
  • Semptomlardan sorumlu olabilecek başka patoloji (örn.Çölyakhastalığı) tespit edilmemişse. 

Yemek planı ve yemek günlüğü 

IBS tedavisi, her sindirim semptomu kadar kendine özgüdür. Bazı yiyeceklerden biraz sabır ve kasıtlı olarak kaçınarak standart bir tedavi olmasa da bağırsağınızı sakinleştirmenize ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilecek bireysel bir yemek planı oluşturabilirsiniz. Bir gıda günlüğü tutun ve tavsiye için bir beslenme uzmanına danışın. 

Düşük-FODMAP ve glütensiz diyet 

Hangi gıdaların semptomları tetiklediğini veya şiddetlendirdiğini belirledikten sonra reaksiyon verebilirsiniz. IBS’li birçok insan için, glütensiz bir diyet uygulamak ağrı, şişkinlik ve yorgunluk oluşumunu önemli ölçüde azaltır ve dışkı tutarlılığını artırır. Charité Berlin tarafından yapılan güncel bir çalışma, IBS’li hastaların üçte birinin glütensiz bir diyetten önemli ölçüde faydalandığını ve hatta semptomsuz bir hayat yaşayabildiğini göstermiştir. Bu hastalarda, glüten ve buğday duyarlılığı IBS’den sorumluydu. Bununla birlikte, glütensiz bir diyet izlemeye başlamadan önce çölyak hastalığı ve buğday alerjisinin dışlanması önemlidir. 

Ek olarak, doktorunuz veya beslenme danışmanınız FODMAP (fermente edilebilir oligo-, di- ve monosakkaritler ve polioller) tüketiminin kısıtlanıp sınırlandırılmayacağını belirlemelidir. Düşük FODMAP diyeti ümit verici sonuçlar verir ve birkaç yıldır bazı doktorlar bunu IBS için bir tedavi stratejisi olarak kullanmaktadır. 

Bir doktor veya beslenme uzmanı mısınız? İrritabl bağırsak sendromu hakkında daha ayrıntılı bilgileri, glüten intoleransı ve glütensiz diyet konusunda uzmanlar için bilgi platformu olan Dr. Schär Enstitüsü‘nde bulabilirsiniz.