FODMAP’ler nedir ve neden IBS semptomlarımı tetikleyebilirler?

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

FODMAP’ler, sağlıklı olduğu düşünülen bazıları da dahil olmak üzere bir dizi farklı gıdada bulunan karbonhidratlardır (şekerler). FODMAP’lerin yaygın kaynakları arasında buğday, çavdar, bakliyat, çeşitli meyve ve sebzeler, süt, yoğurt, bal ve şekersiz nane bulunur.

“FODMAP’ler” terimi:

Fermente edilebilir
Oligosakkaritler
Disakkaritler
Monosakkaridler
(And, ingilizce) Ve
Polioller

Mevcut araştırmalar, FODMAP’lerin IBS semptomlarını tetikleyebileceğini kuvvetle önermektedir. FODMAP’ler bağırsakta zayıf emilir, bu da ishal, şişkinlik ve karın ağrısı / rahatsızlığına neden olabilir.

Bazı FODMAP’ler tüm insanlarda sindirilemez. Bununla birlikte, semptomlar sadece IBS’li kişilerde ortaya çıkabilir, çünkü araştırmalar bu kişilerin IBS’si olmayan bir kişiye kıyasla daha hassas bir bağırsakları olabileceğini göstermiştir.
Düşük bir FODMAP diyeti, IBS semptomlarını başarılı bir şekilde yönetmek için kullanılan bir tedavidir, hastaların% 70-75’i düşük bir FODMAP diyetine başladıktan sonra semptomlarında bir iyileşme bildirmektedir.
* Schär, bir sağlık uzmanına danışmadan diyetinizde herhangi bir değişiklik yapılmasını önermez. Kayıtlı bir diyetisyenin rehberliğinde düşük bir FODMAP diyeti takip edilmelidir.

FODMAP’ler semptomlara neden katkıda bulunur?

FODMAP’lerin bağırsakta çok çeşitli etkileri vardır. Bu şekerlerin bazı insanlarda neden IBS semptomlarını tetikleyebildiğini anlamak için besinlerin sindirim ve emilim sürecini anlamak gerekir.

Sağlıklı sindirim sırasında, gıda sindirim sisteminden geçer ve onu parçalamak için sindirim sıvıları ile karışır. Daha sonra yiyeceklerden alınan besinler vücut tarafından emilir ve atık ürünler (dışkı yoluyla) çıkarılır.

Bazı FODMAP’lerin herkesin bedenlerinde parçalanması daha zordur, ancak araştırmalar IBS’li kişilerin daha hassas bir bağırsağa sahip olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. FODMAP’lerin bağırsakta bir dizi etkisi vardır, ancak sadece IBS tipi semptomları daha da kötüleştirdiğinden şüpheleniliyorsa kısıtlanması gerekir.
FODMAP’ler ince bağırsağa ulaştıklarında orada kalırlar ve su çekerler. Bu, suyun bağırsaktan daha fazla geçişine neden olur.

Article5053_Infographic_Bacteria.jpg

FODMAP’ler kalın bağırsağa ulaştıklarında, bakteriler tarafından fermente edilirler, bu da gaz üretimi ile sonuçlanır. Bu gaz (flatülans), şişkinlik, karın ağrısı ve ishale yol açabilir.

Article5053_Infographic_Gas.jpg

Schär, Monash Üniversitesi tarafından IBS’lerini yönetmeye yardımcı olmak için düşük bir FODMAP diyetini izleyenlere uygun olarak test edilmiş ve onaylanmış bir dizi gıdaya sahiptir. Ürün yelpazesi, birçok süpermarkette ülke çapında mevcut olan ekmekler, rulolar, pizza tabanları ve ekmek çubuklarını içerir. Daha fazlasını buradan okuyun.