FODMAP’larda hangi gıdalar ve ürünler düşük ve yüksektir?

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

Düşük bir FODMAP diyetine başlarken, yiyebileceğiniz gıdaları, kaçınılması gereken yiyecekleri ve az miktarda sahip olabileceğiniz yiyecekleri tanımak önemlidir.


Yüksek FODMAP Gıdalar

FODMAP’ler buğday, çavdar, bakliyat, çeşitli meyve ve sebzeler, süt, yoğurt, bal ve şekersiz nane gibi çeşitli gıdalarda bulunur. Buğday tanesi ve buğday içeren gıdalar, bilinen bir FODMAP olan fruktanlar içerir.

FODMAP’lerde hangi gıdalar düşüktür?
Düşük FODMAP diyetine başlarken, FODMAP içeriği düşük olduğu için küçük miktarlarda yenebilen bazı yiyeceklerle birlikte FODMAP’lerde doğal olarak düşük olan bir dizi gıda vardır.

Bu pdf size hangi gıdaların düşük FODMAP (yemek için güvenli) olduğu, küçük miktarlarda yenilebileceklerin yanı sıra kaçınılması gereken yüksek FODMAP gıdaları hakkında bir genel bakış sunar.

Schär ve Düşük FODMAP gıda
Schär, Monash Üniversitesi tarafından düşük FODMAP sertifikalandırılmış ekmek, rulo, Pizza tabanları ve Grissini gibi çeşitli gıdalarımıza sahiptir. Bu ürünler “düşük FODMAP” olarak etiketlenmiştir ve şimdi süpermarketlerde mevcuttur. Ayrıca düşük FODMAP diyeti ve düşük FODMAP tarif kartları için kaynaklar içeren ve IBS hakkında bilgi içeren ücretsiz bir paket sunuyoruz.

Schär, buğday içermeyen gıdaların diğer yüksek FODMAP bileşenlerini içermesi hala mümkün olduğundan temel ürün yelpazemizi bağımsız olarak test etme kararı aldı. Bu test ve sertifikasyon, düşük FODMAP diyetinin kurucusu Avustralya’daki Monash Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi.

Hangi Schär ürünleri düşük FODMAP diyeti için uygundur?
Aşağıdaki Schär ürünleri * düşük FODMAP diyetine uygun olarak test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır.

Ekmek
Sağlıklı Beyaz Somun
Sağlıklı Tohumlu Somun
Sağlıklı Canlılık Somunu
Hazır Gıda Stili Tohumlu
Hamburger

Rulo
Beyaz Ciabatta Ruloları
Kahverengi Ciabatta Ruloları
Tohum Ciabatta Ruloları
baget
Panini Ruloları

Diğerleri
Pizza Tabanı
Grissini (Ekmek çubukları)
Kremalı Krakerler
Sindirim Bisküvileri


Monash Üniversitesi Sertifika Programı nedir?

Avustralya’daki Monash Üniversitesi, düşük FODMAP diyetinin kurucusudur ve bu alandaki bilimsel araştırmaların çoğunun yapıldığı yerdir. Monash Üniversitesi, ürünlerin FODMAP’lerde düşük olup olmadığını ve bu nedenle düşük FODMAP diyetine uygun olup olmadığını belirlemek için kurulmuş bir test ve sertifika programına sahiptir.

Schär, 2017 yılında, ürünlerimizin düşük FODMAP diyetini izleyenlere uygunluğunu tam olarak belirlemek için temel ürün yelpazemizi Monash Sertifikasyon Programı kapsamında bağımsız olarak test eden ilk İngiliz glütensiz üretici olma kararını aldı.

* Monash University Düşük FODMAP Birleşik Krallık’ta Dr Schär tarafından lisans altında kullanılan sertifikalı ticari markalar. Bu ürünlerden bir tanesi Monash Üniversitesi Düşük FODMAP diyetinin izlenmesine yardımcı olabilir. Bir sağlık uzmanının gözetimi olmadan sıkı bir düşük FODMAP diyetine başlanmamalıdır.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Schär’da, düşük FODMAP diyetini takip ederken ilham bulmanıza yardımcı olacak bir dizi lezzetli düşük FODMAP tarifimiz var *.

Düşük FODMAP diyetinin kurucusu Monash Üniversitesi’nden daha fazla bilgi burada bulunabilir.

* Schär, bir sağlık uzmanına danışmadan diyetinizde herhangi bir değişiklik yapılmasını önermez. Kayıtlı bir diyetisyenin rehberliğinde düşük bir FODMAP diyeti takip edilmelidir.