Farklı glüten intoleransı türlerine genel bakış

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

Farklı bozukluklar ve intoleranslar nedeniyle, giderek daha fazla insan glüteni diyetlerinden çıkarıyor. Gluten, buğday, arpa, kavuzlu buğday, çavdar, Kamut ve tritikale gibi tahıllarda bulunan doğal bir proteindir. 

Aşağıdaki liste, çeşitli glüten intoleransı türlerine genel bir bakış sunmaktadır: 

Çölyak hastalığı bir otoimmün bozukluktur. Genetik yatkınlığı olan kişilerde, küçük miktarlarda bile glüten tüketmek, kronik inflamasyona ve bağırsak içi kılımsı çıkıntı atrofisine neden olur. Sıkı, ömür boyu glütensiz bir diyetin ardından çölyak hastalığı semptomlarını hafifletir. 

Çok sayıda çalışma, glüten ve buğday duyarlılığının, bireye çölyak hastalığı veya buğday alerjisi teşhisi konmadan glütene veya bazı buğday bileşenlerine aşırıduyarlılık ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Gluten ve buğday hassasiyeti baş ağrısı, mide bulantısı, hazımsızlık, yorgunluk, kas ağrısı ve diğer bazı şikayetler gibi semptomlara yol açabilir.  

Buğday alerjisi olan bireylerde, bağışıklık sistemi, normalde tamamen zararsız olan buğdayın protein bileşenlerine aşırı tepki verir. Alerji genellikle cildin ve üst solunum yollarının reaksiyonları ile kendini gösterir. Tedavi, sıkı uyum gerektiren buğday içermeyen bir diyetin uygulanmasını gerektirir. 

Buğday alerjisi olan bireylerde, bağışıklık sistemi, normalde tamamen zararsız olan buğdayın protein bileşenlerine aşırı tepki verir. Alerji genellikle cildt ve üst solunum yolları reaksiyonları ile kendini gösterir. Tedavi, sıkı uyum gerektiren buğday içermeyen bir diyetin uygulanmasını gerektirir. 

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) yaygın bir gastrointestinal bozukluktur. Tipik IBS semptomları, yaşam kalitesini önemli şekilde tehlikeye atabilecek şişkinlik, kabızlık, ishal ve karın ağrısını içerir. Bununla birlikte, IBS tanısı koymadan önce, çölyak hastalığı, gluten ve buğday hassasiyeti veya diğer intolerans türleri gibi nedenler hariç tutulmalıdır.