Çölyak hastalığı nedir?

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

Çölyak hastalığı, nüfusun yaklaşık %1’ini etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Glüten tarafından tetiklenir. Buğday, çavdar, kavuzlu buğday ve arpa gibi glüten içeren tahılların tüketilmesi sonucunda ince bağırsağın iltihaplanmasına yol açar.  

Küçük miktarlarda glüten bile semptomlara neden olabilir. Birey glüteni diyetlerinden çıkarmazsa, bağırsak içi kılımsı çıkıntı düzleşir veya hatta kaybolur ve ince bağırsağın astarı artık yeterli besinleri ememeyecektir, sonuçta yetersiz beslenme ile sonuçlanır. 

Çölyak hastalığı semptomları  

Çölyak hastalığının semptomları büyük ölçüde değişebilir. Birçok durumda -ancak her zaman değil-, hastalık gastrointestinal semptomlarla belirlenebilir:

• İshal
• Karın şişkinliği veya gerilmesi
• Karın ağrısı
• Mide bulantısı
• Kusma 

Çölyak hastalığı olan kişilerde genel semptomlar da olabilir:

• Kilo ve enerji kaybı
• İştah kaybı
• Anemili demir eksikliği
• Osteoporoz
• Fertilite bozuklukları veya düşük
• Vitamin ve / veya mineral eksiklikleri 

Çocuklarda çölyak hastalığı erken yaşta, genellikle sütten glüten-içeren gıdalara geçerken sütten kesildikten sonra gelişir. Hastalık tespit edilmezse, büyüme ve gelişme bozuklukları riski vardır. Çölyak hastalığı olan çocuklar genellikle zayıf bir yapıya sahiptir, acıklı ve çok hassastır. 

Çölyak hastalığı türleri

Çölyak hastalığı klasik, semptomatik veya subklinik bir form alabilir. Tüm bu formlar ince bağırsak mukozasında hasar ile ilişkilidir. Ek olarak, genellikle tesadüfen keşfedilen ve biyopside normal bağırsak mukozası gösteren potansiyel çölyak hastalığı vardır. 

Çölyak hastalığının teşhisi  

Çölyak hastalığı her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığından şüphelenildiğinde ilk adım bireye kan testi yapmayı içerir. Bu amaçla immünoglobulin A doku transglutaminaz (IgA tTG) antikorları ve toplam IgA belirlenir. Anti-endomysium antikorlarının (EMA) belirlenmesi, teşhis için güvenilirdir, ancak daha az kullanılır. Antikorlar tespit edilirse, onay için ince bağırsağın biyopsisi alınır. 

Çölyak hastalığı genellikle kalıtsal olduğundan, herhangi semptomu olmasa dahi birinci derece akrabalar (ebeveynler, kardeşler, çocuklar) çölyak hastalığı açısından da test edilmelidir.
Doktorunuzu görmeden önce glütensiz bir diyete başlamamanız önemlidir. Bunu yaparsanız, antikorlar artık kanda tespit edilemez, bu da bozukluğun teşhis edilmesini önler. 

Çölyak hastalığının tedavisi 

Çölyak hastalığı tanısı doğrulanırsa, uzmanınız derhal glütensiz diyete başlamanıza yardımcı olacaktır. Çölyak hastalığı için tek etkili tedavi, glüten içeren tüm gıdalardan ömür boyu kaçınmaktır. Sadece glütensiz diyete geçmek genellikle hızlı iyileşmeye yol açar. Çölyak hastalığı olan birçok insan, glütensiz bir diyete geçtikten hemen sonra semptomlar gider. Bununla birlikte, ince bağırsak mukozasının tamamen yenilenmesi birkaç ay sürebilir. 

Bir doktor veya beslenme uzmanı mısınız? Çölyak hastalığı hakkında daha ayrıntılı bilgileri, glüten intoleransı ve glütensiz diyet konusunda uzmanlar için bilgi platformu olan Dr. Schär Enstitüsü’nde bulabilirsiniz.