Glüten ve buğday duyarlılığı: Bir çeşit glüten intoleransı

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

Glüten ve buğday duyarlılığı, alerjik olmayan glütene bağlı fonksiyonel bir hastalıktır. 

Glüten ve buğday duyarlılığı olan bireylerde, vücut buğdaydaki glütene veya diğer bileşenlere çok spesifik olmayan semptomlarla tepki verir. Bununla birlikte, bu bireylerin çölyak hastalığı veya buğday alerjisi yoktur. Glüten ve buğday duyarlılığı için spesifik bir biyobelirteç olmadığından, bu tip glüten intoleransı dışlamayla teşhis edilir. 

Glütene veya buğdaya aşırıduyarlılık aniden ve her yaşta ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, glüten ve buğday duyarlılığı de geçici olabilir ve glütensiz bir diyetin sonucu olarak iyileşebilir. 

Glüten ve buğday duyarlılığı semptomları

Glüten ve buğday duyarlılığının semptomları çok çeşitlidir ve kendilerini çeşitli şekillerde gösterirler: 

  • karın ağrısı, ayrıca mide bulantısı ve kusma, şişkinlik, dolgunluk hissi, kabızlık ve ishal hissi ile birlikte
  • yorgunluk, kol ve bacaklarda uyuşma, kas krampları ve eklem ağrısı
  • baş ağrısı, halsizlik, isteksizlik, kafa karışıklığı, baş dönmesi
  • egzama, kırmızı veya şişmiş dil 

Bu semptomların birçoğu diğer hastalıklara da özgüdür, bu nedenle glüten ve buğday duyarlılığı genellikle tanınamaz ve tedavi edilmez. 

Glüten ve buğday duyarlılığının teşhisi 

Glüten ve buğday duyarlılığının karmaşık teşhisi, çölyak hastalığı ve buğday alerjisini dışlamayı ve glütensiz bir diyete yanıt vermeyi gerektirir. 

Glüten ve buğday duyarlılığının yanı sıra spesifik olmayan semptomlar için güvenilir bir biyobelirteç – diğer bir deyişle, ölçülebilir bir gösterge – eksikliği, hastalığı teşhis etmenin tek yolunun dışlama olması demektirÇölyak hastalığı ve buğday alerjisini kesin olarak dışlayabilmek özellikle önemlidir. Çölyak hastalığı ve buğday alerjisi dışlanmışsa, bir sonraki adım hastanın glütensiz bir diyet izlemesidir. Semptomlar önemli ölçüde düzelir ve daha sonra hasta glütene tekrar maruz kaldığında kötüleşirse, glüten ve buğday duyarlılığı tanısı doğrulanır. 

Glüten ve buğday duyarlılığının tedavisi 

Glüten ve buğday duyarlılığının tedavisi, glütensiz bir diyetin uygulanmasını içerir.
Bununla birlikte, çölyak hastalığının aksine, glütensiz bir diyetin kesinlikle veya kalıcı olarak sürdürülmesi gerekli değildir. Hasta en az bir veya iki yıl boyunca glütensiz bir diyet uygulamalıdır. Bu süreden sonra hasta diyetine az miktarda glüten eklemeye başlayabilir. Bununla birlikte, glütene karşı tolerans büyük ölçüde değişmektedir ve glüten ilavesi çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. 

Bir doktor veya beslenme uzmanı mısınız? Buğday alerjisi hakkında daha ayrıntılı bilgileri, glüten intoleransı ve glütensiz diyet konusunda uzmanlar için bilgi platformu olan Dr. Schär Enstitüsü’nde bulabilirsiniz.