Buğday alerjisi nedir?

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

Buğday alerjisi, vücudun buğdaya aşırı immünolojik tepkisidir.

Buğday alerjisi çeşitli şekillerde olabilir. Buğday alerjisini tetikleyen buğdaydaki proteinlerdir. Özellikle çocukluk döneminde buğday ana alerjenlerden biridir. Bununla birlikte, çoğu durumda, buğday alerjisi, çocuk okul yaşına ulaştığında kendini düzeltir. Bununla birlikte, yetişkinlerde buğday alerjileri kalıcı olma eğilimindedir ve sadece fiziksel eforla (buğday bağımlı egzersizle endüklenen anafilaksi, WDEIA) veya birey buğday unundaki alerjenleri soluduğunda tetiklenen fırıncı astımı şeklinde tetiklenir.

Buğday alerjisinin semptomları

Buğday alerjisinin birincil semptomları, genellikle yemeklerden hemen sonra ciltte ve solunum yolunda kendini gösterir. Bununla birlikte, bir gecikmeden sonra ortaya çıkabilecek hazımsızlığa da neden olabilir.

Olası semptomlar:

  • Ağız, burun, göz ve boğazda: şişme, kaşıntı veya kaşıntılı bir his
  • Deride: atopik dermatit veya ürtiker (kurdeşen)
  • Akciğerde: solunum sıkıntısı, astım veya fırıncı astımı
  • Bağırsak sisteminde: kramplar, bulantı, kusma, şişkinlik veya ishal

Buğday alerjisinin teşhisi


Diğer alerjilerde olduğu gibi, buğday alerjisinin belirtileri bir yiyecek ve semptom günlüğüne kaydedilmelidir. Bir sonraki adım, spesifik IgE antikorları için bir testi ve bir deri prik testini içerir. Semptomlar çölyak hastalığının semptomlarına benziyorsa, başka bir deyişle, buğday tüketildikten sonra karın krampı, ishal veya bulantı gibi semptomlar ortaya çıkarsa, ilerlemeden önce çölyak hastalığını dışlamak önemlidir. Teşhisi bozmamak için, durum teşhis edilene kadar buğday içermeyen veya glütensiz bir diyete geçmemelisiniz.

Buğday alerjisinin tedavisi

Buğday alerjisi için ana tedavi, diyette değişikliği içerir. Alerji uzmanı size açık bir şekilde buğday alerjisi tanısı koyduktan sonra, buğdayı ve ilgili tahıl türlerini diyetinizden çıkarmalısınız. Bu durumdan şüphelenmeyeceğiniz birçok işlenmiş gıdada buğdayın gizlendiğini unutmayın. Örneğin, çavdar ekmeği de buğday içerebilir. Glütensiz ürünler buğday içermeyen ürünlerle aynı değildir, çünkü buğday alerjisi olan kişiler için uygun olmayan glütensiz buğday nişastası içerebilirler. Bu nedenle, bir ürün satın almadan önce her zaman etiketi okumalısınız veya satış personeline kesin bileşenleri sormalısınız.

Diyetteki değişikliğinize rağmen diyetinizin dengeli olmasını sağlamak ve yemek pişirmek ve fırınlamak için alternatifleri tanımak için beslenme danışmanlığından yararlanmak iyi bir fikirdir.

 

Bir doktor veya beslenme uzmanı mısınız? Buğday alerjisi hakkında daha ayrıntılı bilgileri, glüten intoleransı ve glütensiz diyet konusunda uzmanlar için bilgi platformu olan Dr. Schär Enstitüsü’nde bulabilirsiniz.