Belirli yiyecekleri tolere etmediğinizde

Beslenme dünyası Medikal Bilgiler

Glütensiz, laktozsuz veya kabuklu yemiş içermeyen bir diyet uygulamak için çeşitli nedenler vardır. Bazı yiyecekleri diyetinizden çıkarmaya zorlayan bir alerjiniz, hoşgörüsüzlüğünüz veya otoimmün bir rahatsızlığınız olabilir.

Gıda alerjisi

Bir gıda alerjisi, bağışıklık sisteminin ortamdaki maddelere reaksiyonudur. Reaksiyon hemen gerçekleşir ve öncelikle deri, mukoza ve solunum sistemini etkiler. Gıda alerjisinin örnekleri, bağışıklık sisteminin ilgili yiyeceğin protein bileşenlerine tepki verdiği fıstık alerjisi veya buğday alerjisi olabilir. Bu alerjileri olan insanlar için, yiyeceklerin en küçük miktarları bile semptomların ortaya çıkması için yeterlidir, bu yüzden yiyeceklerden eser miktarda bile kaçınılmalıdır. Alerjisi olan insanları korumak için, Avrupa Birliği’nde, alerjiye neden olan en sık rastlanan gıdalardan 14’ü gıda paketlerinin etiketlerinde ve paket servisi olan yiyeceklerde listelenmelidir.

Gıda intoleransı

Bir gıda intoleransı alerjik reaksiyondan kaynaklanmaz ve semptomlar tüketimden birkaç saat sonra ortaya çıkmaz. Buna bir örnek, nispeten yaygın olan laktoz intoleransıdır. Laktoz intoleransı olan bireylerde, laktozu kendi bileşenlerine ayıran bir enzim yoktur. Bu enzim yoksa, laktoz bölünemez ve bu nedenle vücut tarafından emilemez. Bu, şişkinlik, ishal ve mide ağrısı gibi tipik semptomlara neden olur. Alerjisi olan kişilerin aksine, gıda intoleransı olan insanlar genellikle şüpheli yiyeceklerin belirli bir miktarını tolere edebilir ve bunun eser miktarda tüketmekten kesinlikle kaçınma zorunluluğu yoktur.

Otoimmün bozukluk

Bir otoimmün bozukluk, vücudun kendi dokusuna tepki veren kendi bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Tip 1 diyabet iyi bilinen bir otoimmün bozukluktur. Bozukluk, vücudun kendi dokusuna saldırdığı ve yok ettiği bir iltihaplanmaya neden olur. Çölyak hastalığı ayrıca ince bağırsağın hasar gördüğü bir otoimmün bozukluktur. Bununla birlikte, çoğu durumda glütensiz bir diyete geçerseniz hasar geri döndürülebilir.