Uzay çantalarını hazırlayalım ve gidelim!

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Yeme içme   

Bir araba yolculuğuna çıkarken, özellikle uzun bir yolculuksa, varış noktasına varma coşkusu ve tatil başlangıcının keyfi yerini geçici olarak endişe ve bazı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalma korkusuna bırakır. Bu nedenle, bazı küçük ve büyük zorlukları organize etmek ve öngörmek önemlidir. Her şeyden önce, muhtemelen ayrıldıktan birkaç dakika sonra küçükleriniz sizden yiyecek veya içecek isteyecektir. Bu talep aynı zamanda can sıkıntısı ve sınırlı bir alana zorlanma rahatsızlığı tarafından da belirlenir, ancak seyahat etmenin iştah açması ve hafif bir dehidrasyona neden olduğu doğrudur. Bu yüzden yeterli yiyecek ve içecekle donatılmış halde yola çıkmalı ve bazı pratik ipuçlarını takip etmelisiniz.

 • Kesinlikle birkaç mola verin ve glütensiz yemekler sunan restoranlar, gitmeden hemen önce, ve servis alanları hakkında yolda giderken bilgi edinin.
 • Çocukların bir oyun alanında, aşırı kalabalık bir servis alanından çok daha iyi rahatladığını bilin. Ve hareket etmek yetişkinler için de iyidir.
 • Seyahat ederken meyve özellikle tavsiye edilir: sindirimi kolaydır, mideye ağır gelmez ve kaybolan sıvıların yenilenmesine yardımcı olur.
 • Çocukların sevdiği şeylerle dolu ve iyi bir şey yeme arzularını karşılayan glütensiz sandviçler de idealdir.
 • Doğal olarak glütensiz olan tatlılar bile yolda besleyici, obur ve mükemmel bir besindir. Dolgusuz bisküviler, arabada birkaç kırıntı bırakabilmelerine rağmen, kirletmez veya yağlı izler bırakmaz.
 • Çocuklar tuzlu atıştırmalıkları sever, çünkü lezzetli ve gevrektirler.
 • Önünüzde uzun bir yol olması bekleniyorsa, yeterli içeceğin yanı sıra biraz rezerv bulundurmanız da yararlı olacaktır. Seyreltilmiş meyve suları ve hafif şekerli çay, tatlı gazlı içeceklere tercih edilmelidir. Çocukların hassas midesi nedeniyle çok soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır.

En zor durumlarda

Sinirler gerildiğinde, koltuk değiştirmeyi deneyin, arka koltuğa oturun ve çocuğunuzla sohbet edin, kucaklayın ve oyun oynayın ya da bir şarkı söyleyin. Şarkı söylemek rahatlatır ve kötü ruh haline karşı mükemmel bir etkiye sahiptir.

Doğal olarak, glütensiz seyahat etmek, bazen tüm çocukların yaşadığı ve sadece yolculuğun kendisine atfedilebilen aynı istenmeyen etkileri içerir: mide ağrısı, bulantı, hasta hissetmek. Burada, küçük gezginler gerçekten kötü hissettiklerinde, eczaneden ayrılmadan önce alınan ilaçlar yardıma gelir.

Aşırı acil durumlar için, küçük bir poşet bulundurmak iyi olabilir.

Anne ve baba olmadan tatil

Er ya da geç, “küçük olanlar”, “küçük” olmayı bıraktığı ve anne ve babanın özenli dikkatleri olmadan ilk seyahat anı gelir: okul gezisi, yurtdışında eğitim, arkadaşlarla kamp, deniz, şehir veya dağlarda ilk yaz tatili.

Düne kadar kollarından tuttuğu, bir bebek arabasında taşıdığı ve beşiğinde kucakladığı çocuklarının ilk ayrılık anlarından birini yaşayan ebeveynler için hassas bir andır.

Ama aynı zamanda şimdi dünyayı gözleriyle, anneleri ve babalarının bakışları olmadan görmeye çalışan çocuklar için hassas bir andır.

Unutulmaz bir yolculuk planlayın

İyi planlanmışsa, çocuklarınızın yolculuğu yeni deneyimler yaşamalarına, küçük günlük zorluklarda daha fazla özgüven kazanmalarına, sadece yeteneklerine güvenmelerine ve başkalarıyla uyum içinde olmalarına izin verecektir. Unutulmaz glütensiz tatilleri teşvik etmek ve seyahat deneyimini olabildiğince keyifli hale getirmek için beslenme açısından bile iyi planlama şarttır.

İşte sizin için topladığımız en önemli on ipucu:

 • Bir liste oluşturarak çocuğunuzla bir yemek programı ve yiyecek tedariki oluşturun.
 • Asistanlara, bakıcılara ve çocuğunuzun kalacak yapıyla iletişime geçin.
 • Takip edilecek önemli veya faydalı hususların açık bir listesini derleyin (izin verilen veya yasaklanan şeyler, önemli telefon numaraları vb.).
 • Yiyecekleri ayrı bir torbaya koyun; muhtemelen her gün için ayrı ayrı paketler hazırlayın.
 • İnternette size en yakın olacak glütensiz yiyecek mağazasının adresini araştırın.
 • Uzun süreli kalmanız durumunda, gittiğiniz yerde satın almak üzere bir yiyecek alışveriş listesi oluşturun.
 • Varış noktasında glütensiz menüler ve dondurmalar sunan restoran, pizzacı ve dondurma dükkanlarının adreslerini araştırın ve yazın.
 • Aşçıya özel isteklerinizi iletin ve onlardan okumasını isteyin.
 • Önemli: fırında ekmek pişirmeyin- kontaminasyon riski vardır!
 • Çocuğunuzun çantasına acıktığında atıştırması için glütensiz atıştırmalıklar ve tatlılar koyun ve arkadaşlarını unutmayın. Çocuklar paylaşmayı sever.

Şunlara dikkat edin: Bu küçük ama önemli “hayatta kalma kurallarını” takip ederek, çocuğunuzun glütensiz tatilleri sorunsuz bir şekilde geçecek ve uzakta olsanız bile kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ve geri döndüğünde, artık küçük bir çocuk olmayan evladınızın yaşadığı binlerce maceranın hikayelerini dinlemeye hazır olun!