Görevimiz eğlence: partilerde ne yapmalı.

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

İyi ki doğdun

Doğum günü partileri herkes için neşeli ve eğlenceli olaylardır. Ancak oyunlardan, gülüşlerden, fotoğraflardan ve grup danslarından sonra, çölyak çocuğunun gülümsemesini kaybedebileceği bir an gelir. Açık büfe anı, çölyak hastalığından mustarip çocukların ayrımcılığa maruz kaldıkları anlardır: genellikle kendileri için uygun yiyecekler olmadığı için masadan uzaklaşmaya zorlanırlar. Çölyak hastalığı hala birçok insan tarafından göz ardı edilen bir durum olduğundan, kutlama yapan kişinin ailesi sorumlu tutulamaz. Yine de herkesin partinin gerçek ruhunu yaşaması çok az zahmet gerekir.

Mutlu yıllar bana!

Eğer kutlanan sizin doğum günü partinizse, sorun yok. Anneniz kesinlikle size ve misafirlerinize enfes bir pasta ve glütensiz tatlılar sunacaktır.

Davetlinin kutusu

Arkadaşlarınız tarafından davet edildiyseniz, yapılacak en kolay şey, evinizden yanınıza glütensiz bir pasta veya bisküvi veya seçtiğiniz başka bir glütensiz atıştırmalık getirmektir. Annenizden güzel bir kutu almasını isteyin: tatlıları düşmekten veya pastanızı ezilmekten veya hasar görmekten korumak için özel günlerde kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yanlışlıkla bir arkadaşınızın kaşık veya çatalını kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir: glüten içeren küçük yiyecek artıkları bile kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Ve büfe sırasında, o kutunun ilgisini çeken biri yaklaşıp ne içerdiğini sorarsa, sadece glütensiz gıda maddesi olduğunu açıklayın: diğerleri kadar iyi ama yedikten sonra sizi kötü hissettirmiyor.

Ya da, isterseniz, Glütensiz Gezegen’de geçen muhteşem bir hikaye oluşturun.

Tamamen glütensiz menü

Biraz dikkat ve hassasiyetle, glüteni sindirmede problemleri olan çocuklar dahil herkesi mutlu eden harika bir büfe düzenleyebilirsiniz.

İdeal çözüm, tamamen glütensiz bir menü oluşturmak olacaktır. Glüten ve glütensiz ürünler arasındaki kontaminasyonu önlemek için bulaşıkları ve yiyecekleri ayırmaktan çok daha az streslidir. Zor ve çok riskli bir görev: çölyak birey, glüten içeren yiyecekleri yiyememenin yanı sıra, glüten içeren ürünlere dokunmuş olan ağız nesnelerini de kullanamaz (örneğin: glüten bulaşmış bir çatal bıçakla veya tabakla yemek).

Konuklara ürünlerin glütensiz olduğunu bildirmek gerekli değildir, ancak çölyak çocuklara her şeyi huzurla ve hiçbir şey hakkında endişelenmeden yiyebilecekleri konusunda bilgilendirmek tavsiye edilir, çünkü kendilerini kötü hissetmelerini sağlayacak hiçbir şey yoktur.

Karışık menü

Bunun yerine, glütensiz yiyecekler ve glüten ile yapılan yiyecekler içeren karışık bir menü sunmak istiyorsanız, glütensiz ürünlerin glütenli ürünler tarafından kontamine olmadığından emin olmak gerekir. Nasıl yapılır?

  • Öncelikle, partiden önce, çölyak misafirlerinizden veya ebeveynlerinden (çok küçük çocuklar durumunda) tavsiye ve bilgi isteyin ve muhtemelen neyi sevdiklerini öğrenin, böylece ne sunacağınızı tam olarak bileceksiniz ve dokunmayacakları yemekler satın almaktan veya hazırlamaktan kaçınacaksınız.
  • Glütensiz yemekler için farklı bir masa kurun veya çölyakların masanın sadece belirli bir alanını ayırın, çölyakların sadece o alanı kullandığını kontrol edin. Unutmayın, sadece bir kişi için hazırlanmış olsalar bile herkes glütensiz ürünleri de tatmak isteyecektir, her şeyden önce bir çölyakın ne yiyeceğini bilmek ve denemek isteyen çocuklar olacaktır. Daha sonra bol porsiyon glütensiz ürünler hazırlayın.
  • Glütensiz ürünleri tepsilere, tabaklara ve daha fazlasına yerleştirerek etiketleyin, böylece açıkça görülebilsinler: örneğin farklı bir renk seçerek veya etiketleri kullanarak.
  • Glütensiz ürünler de dahil olmak üzere glütensiz alanı kontamine etmemelerini isteyin: “Glütensiz alan, lütfen bu alana bulaşıkları, çatal bıçakları veya diğer masalarda bulunan tepsileri koymayın” şeklinde küçük bir işaret uyarısı.
  • Yasağa uyulup uyulmadığını dikkatlice kontrol edin: zor, ancak imkânsız olmayan bir iştir ve özellikle çocuklarda her zaman gözetim gereklidir. Belki başka bir yetişkinin yardımını istemelisiniz (çölyak çocukların ebeveynlerinin eğitimli bir gözü vardır ve size diğerlerinden daha fazla yardım edebilecektir).
  • Partinin sonunda ikramlar veya başka yiyecek içeren bir şeyler olacaksa, çölyak misafirler için olanların glütensiz olduğundan emin olun.