Glütenin yörüngesinde

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Glüteni keşfetmek

Dünya harika bir gezegen ve yemek için çok iyi şeylerle dolu. Ancak herkes aynı şeyleri yiyemez, çünkü vücudumuz çok karmaşıktır ve mükemmel bir makine olmasına rağmen, bazen gittikçe daha iyi çalışması için bazı hileler, biraz daha fazla dikkat gerektirir.

Bildiğimiz gibi, her gün süpermarkette satın aldığımız, buzdolabına koyduğumuz, pişirip yediğimiz yiyecekler zamanla, bilim adamları ve çeşitli uzmanların çalışmaları sayesinde, bilmeyi öğrendiğimiz birçok malzeme içeriyor.

Bunların arasında, buğday ve diğer ilgili tahıllardan gelen bir protein olan glüten vardır: en iyi bilinenler arasında çavdar, gernik, arpa, yeşil kavuzlu buğday, yulaf, kamut, tritikale.

Saklanan Protein

Birçok tahılda mevcut olmasının yanı sıra, glüten birçok farklı gıdada “saklanabilir”, çünkü onların üretim süreçlerinde yer alır. Aslında, özellikleri için glütene “tutkal protein maddesi” de denir, çünkü gıdalar arasındaki kohezyonu, yani hepsini birleşik, bağlı tutar. Bu nedenle, gıda için bir yapıştırıcı olarak çalışır. Glüten kelimesinin ” yapıştırıcı (İngilizce, glue)” anlamına gelen Latince “glüten” den gelmesi tesadüf değildir.

Şüphelenilmeyenler

Şekerler, çikolata, şekerlemeler, çorbalar, kremler, fırın ürünleri, hazır yiyecekler, bileşenleri arasında buğday veya benzeri tahıllar olmasa bile glüten içerebilir. Bu gıdalar için glüten, bağlayıcı olan bir “aglütinasyon” maddesi olarak işlev görür. Uzay kaşifimiz Milly ve süper teknolojik robot asistanı Roby ile glütensiz ürünleri, hatta en şüphelenilmeyen ürünleri tanımayı öğreneceğiz.