Gıda intoleransları konstelasyonu

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Ne sıkıntı ama!

Çocukların vücutları ve zekâları sürekli gelişiyor. Bu nedenle, bir çocuk, bir yetişkinden farklı olarak- büyüme aktivitesinde- gıda yoluyla alınan enerjinin önemli bir bölümünü yakar. Büyüme, yüksek miktarda besin ihtiyacı gerektiren bir aktivitedir. Bu nedenle anneler ve babalar çocuklarına yemek konusunda çok ısrar ediyorlar.

Birçok çocuk için yemek bir öncelik değildir, diğerleri için- açgözlü olanlar- büyük bir zevktir. Ancak birçoğu için yemek bir sıkıntıdır. Bunlar yiyeceklerin karın ağrısı ve şişmesi, ishal, baş ağrısı, eklem ağrıları, yorgunluk ve cilt problemlerine neden olduğu çocuklardır.

İntoleranslar ve daha fazlası

Bir bileşene, bir yiyeceğe, bir hazırlama yöntemine veya yiyecekle ilgili herhangi bir şeye karşı “intolerant” olmak, o yiyeceği düzgün bir şekilde işlemeyi reddeden bir vücuda sahip olmak anlamına gelir ve bu soruna işaret etmek için tepki verir.

İntolerans sıklıkla bir kalıtsal faktörlerden kaynaklansa da bağışıklık sistemi, bulaşıcı hastalıklar veya diyetin kendisinden de kaynaklanabilir. Her durumda, bir intolerans diğeriyle aynı değildir.

Çölyak hastalığı spektrumunun intoleransları

Buğday ve glüten içeren yiyeceklerin yutulmasıyla indüklenen reaksiyonlarla ilgili olarak, genellikle üç klinik tablo vardır: çölyak hastalığı, glüten duyarlılığı ve buğday alerjisi. Bu tanımlar, bunlardan mustarip olanlar tarafından karşılaşılması gereken semptomların ve zorlukların çeşitliliğine rağmen, genellikle belirsiz olarak kullanılır.

Pek çok intolerans türü vardır ve sadece bir tıp uzmanı, nedenini bulmak için en etkili analizi reçete edebilir, bu kişinin (bir çocuk veya yetişkin olsun), o belirli yiyeceğin ortadan kaldırılması veya belirli bir kurallara kalması yoluyla can sıkıcı sonuçlardan mustarip olmadan yeme tadını yeniden kazanabilir.