Galaktik bir buluş: kahvaltı

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

iyi bir başlangıç yapalım

İnsanların kahvaltı hakkındaki davranışları çeşitlidir. Mümkün olan en kısa sürede doldurmak için midede bir delikle uyananlar ve ağzına bir fincan kahveden başka bir şey koyamayanlar vardır.

Ancak ikinci grup, kahvaltıyı atlamanın yakıt ikmali olmadan araba ile bir yolculuğa başlamak gibi olduğunu düşünmelidir. Er ya da geç durup yakıt tankı doldurmaları gerekecek.

Öyleyse neden ilk olarak düşünmeyesiniz ve güne ya da günlük yolculuğunuza iyi bir başlangıç yapmayasınız? 

Tankı enerji ile dolduralım

Yaklaşık sekiz saatlik uykudan sonra, vücudun sabahları gerekli enerjiyi yeniden doldurmak ve kuvveti tekrar kazanmak için besin malzemeleri gerekir. Bu yüzden besin seçimi önemlidir.

Ama güne iyi başlamak için doğru kahvaltı nedir?

Besleyici, enerjik ve dengeli bir kahvaltı, gün boyunca tüketilen kalorilerin %20 ila %25’ini sağlamalıdır. Bu amaç için en faydalı yiyecek grupları şunlardır:

  • Ekmek, peksimet ve tahıllar
  • Süt, yoğurt ve peynir
  • Doğal meyve veya meyve suları

Kuş gibi mi aç kurt gibi yemek yemeli?

Uyanmayı, masada oturup tıka basa yemeyi sevmeyenler için tavsiye, lezzetli ve davetkar ama hafif yiyeceklerdir; örneğin tereyağı ve bir çay kaşığı reçel sürülmüş bir dilim kızarmış ekmek veya granolalı kremsi yoğurt veya hatta mısır gevreği ve taze mevsim meyveleri olabilir.

Aç olarak kalkanların gerçek bir yemek yemeleri gerekebilir. Bu durumda, porsiyonlar daha bol olmak zorundadır. Önemli olan tahıl ve süt ürünlerini, taze meyveleri ve sıvıları dengeli bir şekilde karıştırmaktır. Böylece, vücut enerjisini hızla geri kazanmak ve düzenli ve verimli çalışmak için ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri alır.     

Günün ilk aile yemeği

Kahvaltı, tüm günü etkileyebilecek on dakikalık bir aktivitedir. İyi kahvaltı yapmak akıllı bir zevktir ve zamanında organize etmek, on dakikadan en iyi şekilde yararlanma fırsatı verir.

Nasıl yapılacağını görelim:

  • Gece uyumadan önce bardak, küçük bardak, çatal bıçak takımı ve bardak ayarlayalım. Uyandığımızda, hala uykuluyken ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için birkaç değerli dakikaya ihtiyacımız olduğunda zaman kaybetmekten kaçınacağız.
  • Enerjimizi ve düşüncelerimizi toplamak, midemizi ve iştahımızı uyandırmak ve iyi şeyler arzusu ile masaya oturmak için alarmı on dakika önce ayarlayalım.
  • Kahvaltıyı ilk aile yemeği olarak görelim. Bu, hepimizin en çok önem verdiğimiz insanlarla güne eğlenerek başlamak için masada oturacağımız anlamına gelir.