Evrensel beslenme kanunları

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Biraz dikkat ve yemeğin tadını çıkarın!  

Çölyak hastalığı olan çocuklar ve yetişkinler yiyecek zevkinden vazgeçmemelidir, çünkü bugün glütensiz menülerde gıda intoleransı olmayanlar için yapılan menüleri kıskanacak hiçbir şey yoktur. Glütensiz bir diyet iyilik, sağlık ve herkesin hissettiği bir masaya oturma hazzını sağlar.

Sadece bazı basit önerileri takip edin.

Bu şekilde kulağa bir kısıtlamaymış gibi geliyor. Aslında, çölyak hastalığından mustarip çocuklar, yetişkinler de doğal olarak kendi diyetlerini gözlemlemede daha büyük bir sorumluluk duygusu ve daha ciddi bir disiplin geliştirmeye yönlendirilir. Tabii ki, bazen gevşetmek ruh hali için iyidir ve bazı ek kurallarla hayatın stresini atmakta iyidir.

Ancak, genel olarak, glütensiz yaşayan insanlar tatmin edici, dengeli, besleyici ve sağlıklı olması gereken belirli bir beslenme rutinine alışırlar.

Beslenmenin temelleri

Çölyak çocuk yiyecekleri keşfetmeyi ve beslenmenin altında yatan mekanizmaları anlamayı erken yaşta öğrenir. Kurallar herkes için geçerlidir ve herkes bunları bilmelidir.

Her şeyden önce, ideal olan günde beş kez yemek yemek: üç ana yemek ve iki atıştırmalık. Bu şekilde vücuda, maddeleri mümkün olan en iyi şekilde özümseme ve gün boyunca gerekli enerjiyi kazanma fırsatı verilir.

Ama ne ve ne zaman yiyeceğini nasıl seçeceksin?

Protein, yağ, vitamin, karbonhidrat, su, mineral ve liflerin doğru kombinasyonu bütün bir beslenmenin temelidir. Ve bu kendi glütensiz gününüzü oluşturmak için temel yapı taşıdır. Büyük yiyecek gruplarını ve her birinin gerçekleştirdiği işlevi birlikte keşfedelim.

Tahıl bazlı yiyecekler

Vücudumuzun ana enerji kaynağı olan ve her öğünün en önemli bileşenleri makarna ve ekmektir (çölyaklar için kesinlikle glütensiz olması gerekir). Karbonhidratlar ve nişasta bakımından zengindirler, vitaminler, mineraller ve lifler içerirler.

Glütensiz ekmek ve makarna, patates ve pirinç gibi tahıl bazlı gıda maddeleri, vücudunuza hızla enerji ve kendinizi tok hissetmenizi sağlayan birçok madde içerir. Yediğiniz her ana öğünde bu gruptan bir yiyecek bulunmalıdır, bu günde üç porsiyon demektir.

Et, balık, yumurta, baklagiller, süt ve türevleri

Et, balık ve yumurta vücudunuzun büyümesi için gerekli olan birçok besini içerir. Fasulye, mercimek ve bezelye gibi baklagiller de sağlıklı gıdalardır. Her gün bir porsiyon balık veya et, tercihen yağsız et veya beyaz et yemelisiniz. Haftada iki kez, biraz değişiklik için, ona sebze ile eşlik edebilirsiniz. Yumurta haftada iki defadan fazla yenmemelidir. Yoğurt ve peynir gibi süt ve türevleri kemikler ve dişler için çok iyidir, çünkü vücudunuz için çok değerli bir mineral olan kalsiyum içerirler. Özellikle kahvaltı ve atıştırmalıklar için önerilirler.

Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzelerin çok sağlıklı gıdalar olduğu iyi bilinmektedir. Bunun nedeni birçok sağlıklı besin maddeleri içermesidir: vitaminler (büyüme için çok önemlidir), mineraller, mikro elementler, su ve lifler. Her gün üç porsiyon sebze ve iki porsiyon meyve tüketilmelidir.

Şekerleme, atıştırmalıklar ve yağlı yiyecekler

Şekerleme, tuzlu atıştırmalıklar ve şekerli içecekler konusunda fazla ileri gitmemeniz şartıyla oburluğa izin verilir: eğer aşırı miktarda tüketilirse sağlığınız için kötüdür ve en azından kötüsü sizi şişmanlatır.

Birçok insan tarafından sağlıksız içerik olarak kabul edilen katı ve sıvı yağlar, vücut için gerekli olan önemli maddeleri içerir, ancak bunlar ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. En iyi yağ, zeytin veya tohum yağı gibi bitkisel yağlardır. Tereyağı gibi hayvansal yağlar sağlık için çok iyi değildir, bu nedenle tüketimini sınırlamak daha iyidir. Tütsülenmiş etlerde, kremalarda ve şekerlemelerde bile sağlıksız yağlar gizlenir, bu yüzden dikkatli olmaya çalışın.

Sıvılar

Hücrelere doğru miktarda mineral tuzları ve su sağlamak için her gün 1 ila 1,5 litre sıvı tüketmelisiniz. Musluk suyu, maden suyu, meyve infüzyonları veya şekersiz otlar, seyreltilmiş meyve veya sebze suları arasında seçim yapabilirsiniz. Yüksek miktarda şeker ve diğer sağlıksız bileşenler içeren coca-cola ve diğer şekerli içeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir.

İki ipucu

Sağlıklı yiyecekler ve sağlıksız yiyecekler yoktur. Tüketilecek şeylerin doğru ölçüsünü bulmak önemlidir. Hepimiz tatlıları seviyoruz ve bu müsamaha ve neşe anlarında ruh halini rahatlatmak için çok önemlidir. Bu nedenle glütensiz menüye glütensiz bir kurabiye veya atıştırmalık ekleyebiliriz. Bunun için ideal an, bir yemekten veya atıştırmadan sonradır. Bununla beraber, sonrasında dişlerinizi iyi fırçalamanız şartıyla.

Çocukların sadece “ne” değil, aynı zamanda “nasıl” yediği de önemlidir. Bu şu anlama gelir: kapıda ya da okula giderken ekspres kahvaltı, fast-food öğle yemeği ve TV’nin önünde hiçbir tıkınma yok. Uzman tavsiyesi, güzel ve davet edici bir yemek masasında oturup yemeğin tadını çıkarmak için yeterli zamana sahip olmaktır.