Evren açgözlü insanlar için bir yer

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Tatlılar: bir arzu ve bir zorunluluk

“… Birdenbire tamamen badem ezmesi, şekerleme, bisküvi ve çikolatadan yapılmış bir evin olduğu bir açıklığa geldiler.”

Tanıdınız mı? Hansel ve Gretel’in ormanda yürürken karşılaştıkları ve yemek için acele ettikleri ev.

Hemen hemen tüm çocuklar tatlıları sever. Bilimsel çalışmalar, “tatlı” tutkusunun insanlarda doğuştan olduğunu ve doğanın birçok yararından biri olduğunu göstermektedir, çünkü tatlı tadı şeker ve dolayısıyla hareket etmemiz, düşünmemiz, bir şeyler inşa etmemiz, hatta nefes almamız ve uyku için gerekli enerjiyi vaat ediyor.

Yasaklamak mı yoksa ılımlı olmak mı?

Genel olarak, abartmadığınız sürece oburluktan şikâyet edecek hiçbir şey yoktur. Ebeveyn yasakları hiçbir anlam ifade etmez ve çoğunlukla çocuklarda ters etki ile sonuçlanır. Yasak olan şeylerin özellikle çekici olduğu bilinmektedir. Çocuklara özel bir şey olarak düşünmelerini öğreterek tatlıları bilerek “yönetmek” daha mantıklıdır. Böylece, kötü bir bilinçle gizlice ya da arkadaşlarının evinde yemek yemelerini önlenecektir. 

Glütensiz oburluk

Glütensiz bir diyette günde bir kez “tatlı küçük şey” e izin verilir. Deutsche Gesellschaft für Ernährung (Alman Gıda Şirketi) bunun hakkında şöyle yazıyor: “Sınırlar içinde olması şartıyla oburluğa izin verilir. Bununla birlikte, kurallara uyulmalıdır. Şeker ve yağ zengini tatlılar, sükroz dahil, enerji arzının %10’undan fazlasını sağlayamaz. Porsiyonlar mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Tatlılar yemeklerden önce tüketilmemeli ve hiçbir koşulda yemeklerin yerini almamalıdır. Açıkça, bir doğum günü vesilesiyle veya Noel’de bir istisna yapabilirsiniz, fakat aksi takdirde kurallar açık olmalıdır, bu nedenle şekerleme çocuklar için bir zevk olarak kalacaktır. Bütün bunlar glütensiz tatlılar için de geçerlidir.

Tatlı yemek için öneriler

Küçük açgözlüleri iyiliklerinden ödün vermeden ve yeme alışkanlıklarına saygı göstererek memnun etmek için işte bazı ipuçları.

  • Haftalık yiyecek paylarını düzeltin: Çocuğun her hafta tüketimi için, kendisinin çeşitli günlere ayırabileceği, belirli miktarda tatlı atıştırmalık vardır.
  • Şekerlemeleri sabit bir yerde, örneğin çocuğun kendi kendine alabileceği bir “lezzet çekmecesinde” saklayın.
  • Meyve, sebze, et ve balık tüketimini içeren bir diyete, her şeye çok hareket etmeyi eşlik ettirerek, tatlı tüketimini yeterli ve orta derecede ekleyin.
  • Yetişkin olarak tatlı tüketiminizi sınırlandırarak iyi bir örnek olun.
  • Tatlıları ödül olarak veya ceza olarak kullanmayın, aksi takdirde onlara göre davranacak olan çocuklar tarafından fazla gözünde büyütecektir.
  • Şekerli içecekleri ve kafein içeren tatlı içecekleri sınırlayın: bunlar da “tatlı” olarak kabul edilir.
  • Markette alışverişe çıkmadan önce, günün belirli saatlerinde yiyebileceği bir tatlı satın alması konusunda çocuğunuzla anlaşın. Böylece çocuk, sızlanmadan bile tatlıyı alacağının farkındadır.
  • Tatlıları yemek yerine kullanmayın.
  • Dişlerini fırçalamasını sağlamayı unutmayın.

Bu ipuçları genellikle yetişkinler ve çocuklar tarafından şeker tüketimi için geçerlidir. Belirli bir gıda disiplinine alışmış çölyak çocuklar için, çocuk olduklarından kuralları her zaman kendi yararları için bükmenin yollarını bulsalar bile bunları uygulamaya koymak zor olmayacaktır. İyi bir ebeveyn, ne zaman esnek olması gerektiğini ve belirli bir durumu zaten yaşayan çocuğuna ne zaman daha fazla özgürlük vereceğini bilendir.