Dünya arıyor arkadaş, Cevap ver arkadaş!

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Çölyak hastalığınız arkadaşları dışlamaz

Çoğu zaman çevrenizdeki insanlar- arkadaşlar, okul arkadaşları, parkta buluşan erkek ve kızlar veya sizinle spor yapan arkadaşlar- glütensiz bir diyet uygulayanların alışkanlıkları hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Bu nedenle “Haydi, bir şeker al, küçük bir glüten seni öldüremez!” gibi sözler duyabilirsiniz ve bu size yanlış anlaşıldığınızı veya hatta kırıldığınızı hissettirebilir.

Diğer çocuklar “tuhaf” hissetmenizi veya sizi dışlamamanızı istemez. Sadece sizin durumunuzu bilmiyorlar. Sorun gibi görünen bu aslında sizin lehinize oynayan bir fırsat.

Merak, bilgi ve paylaşım

Arkadaşlarınıza çölyak hastalığı hakkında bilgi verirseniz, bunun ne olduğunu ve vücudunuzun nasıl çalıştığını açıklarsanız, kendiniz ve onlar için yararlı bir şey yaparsınız. Etrafınızdaki çocuklara çölyak hastalığını bilmediğinizde ve onlarla aynı diyetleri uygularken kendiniz üzerinde ne gibi etkiler yaşadığınızı anlatın. Bulantı, mide ağrısı ve genel hastalığınızı tanımlayın. Bunlar, sizinkinden başka nedenlerle, yaşadıkları ve sonuç olarak anlamakta zorluk çekmeyecekleri durumlardır.

Birkaç saniye içinde meraklarını uyandıracağınızı göreceksiniz, soruları karşısında bunalmış olacaksınız ve onlar için neredeyse bir bilim adamı olan küçük bir bilgilendirici olacaksınız.

Ve daha bitmedi. Daha da fazlasını yapabilirsiniz: Onlara atıştırmalık veya şekerlemelerinizden birini sunun ve onlara yabancı olmadığınızı gösterin ve ayrıca yediğiniz yiyeceklerin herkesin yediği yiyecekler kadar iyi ve heveslidir.