Atıştırmalık yiyeceklerin doğru koordinatları

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Yakıt ikmali için durak

Çocukların enerji rezervleri yetişkinlerden daha erken tükenmektedir. Bu nedenle, bir sonraki pit-stop’a kadar enerji vermek için gerekli olan besinleri tekrar dahil etmek için sık sık ara vermeleri gerekir.

Çocuk okuldayken, masasında durarak otursa bile kahvaltıdan kazandığı enerjiyi yakıyor. Performansı (derse konsantre olma yeteneği ve yaptığı tüm aktiviteler) sınırlı bir süreye sahip ve sonunda düşmeye başlayacak. O an, molaya ihtiyaç duyduğu andır. Zihin, beden ve ruh hali için iyi olan ve sonraki saatlerde en iyisini verebilmesini sağlayan sağlıklı, lezzetli ve besleyici bir atıştırmalık için iyi bir fırsattır.

Karbonhidratlar, proteinler, kalsiyum, vitaminler ve mineraller

İdeal atıştırmalık üç ana bileşenden oluşur:

  • Ekmek
  • Süt veya süt türevleri
  • Çiğ sebzeler: meyve ve / veya sebzeler

Ekmek karbonhidrat sağlar, yani vücut için saf enerji. Süt ve türevleri dişler ve kemikler için önemlidir ve kalsiyum ve fosfor, proteinler ve A ve D vitaminleri içerir. Meyve ve sebzeler önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Tercihen proteinler, kalsiyum, vitaminler ve lif içeren bir atıştırmalık çocuğa doğru miktarda besin maddesi sağlar.

Tatlılar ve içecekler

Zaman zaman çocuklara glütensiz çikolata gibi tatlı bir atıştırmalık vermek doğrudur. Ayrıca, rehidrasyon önemlidir, yani kaybolan sıvıların yenilenmesidir. Sıvı eksikliği kolayca konsantrasyon kaybına yol açar. Meyve suları, su veya sütle seyreltilmek suretiyle, %100 vitamin bakımından zengindir. Tabii ki, çok tatlı olmayan su veya çay da uygundur.

Pratik tavsiye

Atıştırmalıkların okula hala sağlam ve taze geldiğinden emin olmak için, ki böylece her zaman iştah açıcıdır, birkaç numara kullanmak yeterlidir.

Ekmeğin ıslanmamasını sağlamak için doldurucunun altına yıkanmış ve kurutulmuş bir salata yaprağı veya bir salatalık dilimi ekleyin.

Meyve ve sebzeleri taze tutmak için küçük parçalar halinde kesin ve üzerlerine biraz limon suyu dökün, böylece daha uzun süre taze kalacaklar ve kararma olmayacaktır.

Atıştırmalıkları pratik, yeniden kapatılabilir bir kaba koyun; Aynısı, ek bir kapta saklanırsa zarar göremeyen yoğurt kapları için de geçerlidir. İçecek için de tekrar kapatılabilir bir şişe kullanın.

Son olarak, en önemlisi: çocuğunuzu tıka basa doyurmayın. Dengenin refahın anahtarı olduğunu unutmayın.