10 soru, 10 cevap

Beslenme dünyası Aile Yaşamı

Sıkça Sorulan Sorular

S: Glütensiz yaşama geçmek beni beslenme yetersizliği riskine maruz bırakır mu?

C: Hayır, zorunlu olarak değil, ama kendinizi temel besinlerden mahrum etmemek için dengeli bir diyet uygulamak tavsiye edilir. Çölyak hastalığının saptanmasından sonra, olası herhangi bir besinsel eksikliği tespit etmek ve bir diyetisyen yardımıyla önlemler almak için bir kan testi yaptırmanız önerilir. Her durumda, her şeyin anahtarı dengedir.

 

S: Çölyak hastalığından veya glüten duyarlılığından mustarip olmayan biri glütensiz yiyecekler yerse ne olur?

C: Kesinlikle hiçbir şey olmaz. Zaman zaman glütensiz bir diyet takip etmek vücuda zarar vermez ve bir risk değildir. Tüm aile, glütensiz yiyecekleri masaya serbestçe koyabilir ve sağlık durumları hakkında endişelenmeden yeni tarifler deneyebilir.

S: Çölyak bir bireysem, zaman zaman glütenli yemek yiyebilir miyim?

C: Kesinlikle HAYIR!

Çölyak hastalığı söz konusu olduğunda istisna yoktur. Vücudunuzun glütene tepki vermek için biraz zaman gerektiğinden hemen bir rahatsızlık hissi hissetmeseniz bile, bağışıklık sisteminiz hala tehlikeye atılır ve bağırsak villusları inflamasyona maruz kalır.

Çölyak hastalığı bir otoimmün hastalıktır ve bundan mustarip olanlar bu duruma en ciddi şekilde yaklaşmalıdır.

S: Çölyak hastalığı teşhisi konduktan sonra kendimi daha iyi hissetmem ne kadar sürer?

C: Mükemmel soru! Artık sana ne olduğunu biliyorsun. Yeni bir diyete geçmek için biraz sabra ve azme sahip olman gerekli. Glütensiz ürünler yemeye başlar başlamaz, belirtiler kaybolacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bu arada, aynı durumdaki diğer insanlardan bazı fikirler ve tavsiyeler almak isteyebilirsiniz. Çevrimiçi topluluklardan en etkili destek ve en faydalı tavsiyeleri alabilirsiniz.

S: Bir takım özel pişirme gereçleri veya yeni ve bütün bir mutfağım olmalı mı?

C: Güvenli olmak üzgün olmaktan daha iyidir, ancak evinizi üzmeniz gerekmez. Tek ihtiyacınız olan bir ekmek kızartma makinesi, ekmek kabı ve belki de mutfakta sadece sizin için ayrılmış bir dolap. Başka bir ipucu, isminizi sadece glütensiz ürünlerle kullanılmak üzere olan mutfak gereçlerine (özellikle ahşap olanlara) koymaktır.

Her yeni kullanımda, çalışma yüzeylerinin (özellikle ahşap doğrama tahtaları) iyice temizlenmesi ve önceden hazırlanmış yiyecek kalıntısı olmaması önemlidir.

Yakında bu ipuçları rutininizin bir parçası olacak ve glütensiz pişirmeniz harika ve sorunsuz bir şekilde devam edecek.

S: Çölyak olursam, çocuklarım da olacak mı?

C: Bu otoimmün durum mutlaka kalıtsal olmak zorunda değildir. Her durumda, çocuklarınıza önerilen kan testlerini yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Çölyak hastalığı tespit edilirse, ince bağırsak biyopsisi gerekebilir. Şüpheli durumlarda, teşhis koymak için yeterli olmayan, ancak çölyak hastalığı şüphesini göz ardı edebilen genetik test de önerilir.

S: Cips yiyebilir miyim?

C: Patates kızartması, patates kızartmasından çok daha fazlasıdır. Patates glüten içermese bile, paketteki bileşenlerin listesini dikkatlice okumalısınız.

Kızartırken, sizin için ayrılmış bir fritöz ve yağ kullandığınızdan emin olun. Veya en azından önce glütensiz yiyecekleri kızarttığınızdan emin olun.

S: Ketçap yiyebilir miyim?

C: Ketçap ve mayonez birçok yemeğin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak dikkat edin: herhangi bir sos glüten içeren malzemeleri gizlice içerebilir. Her zaman paketteki talimatlara çok dikkat edin ve güvenli tarafta olup olmadığını araştırın.

S: Yulaf yiyebilir miyim?

Y: Yulaf güne başlamak için harika bir besindir ve müsli için temel bir bileşendir.

Aşağıdakiler açısından zengindir:

  • B grubunun önemli vitaminleri
  • Çinko
  • Demir
  • Magnezyum
  • Proteinler
  • Çoklu doymamış yağ asitleri

Mart 2016’dan itibaren, glüten ile kontamine olmamış yulaf içeren yulaf ürünleri, çarpı işaretli bir kulak simgesiyle işaretlenmiştir. Sembolün altında, söz konusu ürünün glütensiz sertifikalı olduğunu ve kontamine yulaf içerdiğini tüketiciye bildirmek için etikete “OATS” kelimesi yerleştirilmiştir.

Bununla birlikte, bir sonraki tahıl gevreğini yoğurt veya sütle yemeden önce, yulaf yiyip yiyemeyeceğinizi öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız. Örneğin bazı insanlar yapamaz.

Başka sorularınız varsa, pratisyen hekiminize veya diyetisyeninize başvurmaktan çekinmeyin.