Yeni Yıl şerefine! Benim çözümüm daha sağlıklı yaşamak!

Beslenme dünyası Beslenme

Glütensiz bir Yeni Yıl için iyi dilekler.

Yeni Yılı karşılarken birbirimiz için en iyisini ve sağlık diliyoruz. Kış saf bir hoşgörü zamanıdır: glütensiz kurabiyeler, meyve, ekmek ve lezzetli tarifler ile gece boyunca size eşlik etti. Yeni yılın başlangıcında daha bilinçli ve sağlıklı glütensiz bir diyete geçmeyi hiç düşündünüz mü?  Size yardımcı olalım!

Keyif almaktan ödün vermeden buna başlamanın bir yolu glütensiz arınmadır. Bu, metabolizmanızı tekrar düzene sokacaktır. Size takip etmesi ve uygulamaya koyması kolay ipuçları gösterelim.

Glütensiz gıdaları sevmeyi öğrenmek

Gelecekte akıllıca düşünün: yasak olan glüten açısından zengin ikramlar için yas tutmak yerine, endişelenmeden ziyafet çekebileceğiniz şeylere odaklanmaya çalışın. Glütensiz çeşitleri keşfedin, doğal olarak hiç glüten içermeyen kaç tane ürün olduğuna şaşıracaksınız. Ürün .yelpazemiz ve yemek tarifi.  dünyamızı gördüğünüzde, birçok harika öneri bulacaksınız. Ayrıca,. DZG’nin (Alman Çölyak Topluluğu) çok sayıda değerli ipuçları vardır. Yıllık bir ücret karşılığında, düzenli bir şekilde bir haber bülteni ve en büyük gıda üreticilerinden glütensiz gıdaların bir listesini içeren yıllık bir katalog alabilirsiniz.  Yasak yiyecekler listesine bakarsanız, yapılacak en iyi şey “yeşil” tarafa yönelmektir. Bu sabır gerektirir: bizi izlemeye devam edin ve heyecan verici glütensiz yaşam tarzını sevmeyi öğrenin.

Mutfakta ve kilerdeki gıda envanteri

Yeni yıl, yeni başlangıçlar için iyi bir zamandır. Dolaplarınızı gözden geçirin ve son kullanma tarihi gelen tüm gıdaları ortadan kaldırın. Birçok glütensiz gıdanın uzun süreli raf ömrü olmasına rağmen, “son kullanma tarihine” yakın olan ürünlere iyi bakın.  Daha eski olan ürünler besleyici içeriğini kaybedebilir.  Dolaplarınız toplandıktan sonra, düşünceleriniz daha düzenli ve motive olur.

Tabakta daha fazla çeşitlilik

Özellikle soğuk mevsim boyunca, yeterince vitamin ve mineral almıyoruz. Vitamin eksikliği doktor tarafından bir kan testi ile belirlenebilir. Vitamin eksikliği bizi sadece zayıf hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda bizi ikincil hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir. Glütensiz gıda piramidine göre çeşitli bir diyet uygulayanlar ve günlük olarak alınan glütensiz ve doğal olan renkli meyve ve sebzelerden keyif alanlar daha sağlıklı yaşar ve uzun süreli vitamin ve mineral eksikliklerini engellerler.

Yeni tarifleri deneyin

İnsan, özellikle yemek söz konusu olduğunda, bir alışkanlıklar canlısıdır. Yemek yapmak tutkunuz değilse, yeni bir şeyler denemek yerine aynı şeyleri yemeye devam edebilirsiniz. Bu yemek alışkanlığından kurtulun ve haftada bir veya ayda bir yeni tarifler deneyin.  İlham bulacağınız tarif dünyamızdan  seçiminizi yapın. Yeni malzemeler ve belki de bunlar için olan alışılmadık hazırlıkları başlangıçta sizin için zor olsa bile, zamanla ne kadar çok tarif denerseniz, o kadar çok zevk alacağınızı göreceksiniz. Menüdeki seçenekler daha çeşitli hale gelecek, pişirme becerileriniz gelişecek ve glütensiz yemek pişirme giderek daha kolay hale gelecektir. Bu çok eğlenceli!

Temiz havaya çıkın

Çölyak hastalığınız olsun ya da olmasın – egzersiz sadece sindirimi ve metabolizmayı uyarmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı da iyileştirir. Deneyin! Temiz havada kısa bir kış yürüyüşü bile beden ve ruh üzerinde olumlu bir etki yaratır ve aynı zamanda kışın gri renginde iyi bir ruh hali yaratır.

Arkadaş çevrenizi genişletin

Hiç kendi yardım grubunuzu kurmayı düşündünüz mü? Buna illa da bu şekilde adlandırmanız gerekmiyor. Glütensiz yaşayan diğer kişilerle düzenli bir buluşma olabilir. Böyle bir çevrede paylaşmak ve birlikte yemek yemek çok eğlencelidir. Herkes bunun ne demek olduğunu bilir ve kimse yalnız hissetmez. Konular çeşitlilik göstermektedir: Yemek pişirmeye ve fırın işleriyle ilgilenmeye ek olarak, glütensiz seyahat raporları, gezi yerleri, kitap önerileri ve hatta kozmetik ipuçları tartışılabilir. Bu günlerde eve birçok fikirle ve hatta belki yeni arkadaşlarla geleceksiniz.