Sağlıklı ve glütensiz bir iyilik duygusu

Beslenme dünyası Beslenme

Güle güle kış – Hoşgeldin Bahar!

Kış sık sık bizi yorgun ve halsiz hissettirir. Ağır yiyecekler ve egzersiz eksikliği vücudu halsiz yapar. Neyse ki, Bahar geldiğinde, yeni yılda uygulanmak istenen iyi niyetler ekstra motivasyonel artışı sağlar! Bahar, sağlıklı bir diyetle yola çıkmak ve sağlıksız toksinleri atmak için mükemmel bir zamandır. Burada, glütensiz haftalık diyetimiz sayesinde, uygulaması kolay bir vücut temizleme rutini (genellikle detoksifikasyon olarak adlandırılır) için bazı pratik ipuçları sunabiliriz!

Sağlıksız toksinlerin vücuttan temizliği

“Detoksifikasyon” ne demektir?

“Temizleme” terimi yaygın olmakla birlikte, uzmanlar tarafından tanımlanan bir şey değildir. Bilimsel olarak konuşursak, temizlik yoktur. Eğer “temizlik” veya “temizlik tedavisinden” bahsediliyorsa, sağlıksız maddelerin vücuttan temizlenmesi glüten intoleransı vakalarını da içerebilir. Bu sadece fazla kiloları vermekle ilgili değil. Eğer bir “temizlik haftası” yapmak istiyorsanız, kalori saymanıza gerek yok. Her şey doğru yiyecekleri seçmekle ilgili. Glütensiz yemekler için fikirler tarif veritabanımızda bulunabilir. Tabii ki, diyet haftasında porsiyonları biraz düşürürseniz, kilo verebilirsiniz. Ayrıca bilinen atasözüne sadık kalın: bir kral gibi kahvaltı, bir prens gibi öğle yemeği ve bir fakir gibi akşam yemeği yiyin.

Temizleyici bir beslenme haftasının ana odağı, metabolik kalıntıların bertaraf edilmesinden sorumlu olan boşaltım organlarını (bağırsaklar, böbrekler, deri, karaciğer ve akciğerler) desteklerken aynı zamanda vücuda en az şekilde yeni sağlıksız madde sunmaktır. Bunun için en uygun yiyecekler, glütensiz besin piramidinin 1. Seviyesinde görülen pişmiş veya çiğ sebzeler, marul ve meyvelerdir. Birçok sağlıklı vitamin ve lif içerdiklerinden, yiyebileceğiniz miktar için sınır yoktur. Temizleme etkileri sayesinde aşağıdaki çeşitler tercih edilir:

Sebze ve salata

Enginar: Sindirim etkisine sahiptir, acı maddesi olan sinarin karaciğer ve safranın metabolizmasını uyarır.
Yerelması: “Diyabetik patates” düşük kalorilidir ve lif inülin ile doyurulmuştur.
Lahana: Görme sağlığında önemli bir rol oynayan birçok C vitamini ve lutein içerir.
Kuşkonmaz: Lezzetli bahar elçisinin aspartik asit ve yüksek potasyum içeriği nedeniyle diüretik etkisi vardır.
Domates: Domatesin kırmızı boyası, likopen, özellikle güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir ve bu nedenle vücudun savunmasını güçlendirir.
Otlar: Taze otlar boşaltım sistemini destekleyen birçok organik madde içerir. Baharatlama için ideal!
Psilyum veya Plantago tohumu: Sindirim sistemini temizlemek için suyla birlikte şişen lif içerir.

Meyve

Papaya: Güçlü antioksidanları yağ yakımını desteklemesinin yanı sıra oksijen radikalleri temizleyici olarak da işlev görür. Ayrıca, dehidrasyona karşı yardımcı olan C vitamini ve potasyum bakımından yüksektir.
Ananas: Proteinleri sindirmeye ve yağ yakmaya yardımcı olan enzimler açısından zengindir.
Yumuşak Meyveler: Özellikle yaban mersini, antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Onlardan elde edilen bitki boyaları da kan damarları üzerinde stabilize edici bir etkiye sahiptir.
Armut ve Elmalar: Her iki meyve de vücudu ağır metallerden detoksifiye etmeye yardımcı olan ve kolesterol seviyelerini düşüren suda çözünür bir lif olan pektin sağlar.

Metabolizmayı rahatlatmak için diğer ipuçları ve püf noktaları


• Pişirme sırasında mümkün olduğunca az yağ kullanın, kızartma sırasında haşlanma ve buğulamayı tercih edin.
• Salataları soslamak için yüksek kaliteli zeytinyağı kullanın, bu da vücudun vitaminleri emmesine yardımcı olur.
• Diyet sırasında, yiyecek hazırlarken de şeker ve tuz kullanımını azaltın. Baharatlama için tuz yerine taze otlar kullanın.
• Kahve ve alkolden tamamen uzak durmalısınız.
• Özellikle temiz havada olmak üzere bol miktarda egzersiz şiddetle tavsiye edilir; tüm havalarda her gün yarım saat boyunca hızlıca yürüyün.
• Sonuncu, fakat bir o kadar da önemlisi: glütensiz temizlik haftası boyunca günde en az bir buçuk ila iki litre sıvı içmek, vücudu kirleten maddeleri temizlemek için çok önemlidir. Doğal maden suyu, şekersiz meyve sularından meyve spritzeri (şarap ve soda karışımı bir içecek) ve şekersiz bitki veya meyve çayları arasından seçim yapın. Özellikle serbest radikalleri yakalamak için tasarlanmış bileşenler içerdikleri için yeşil çay ve roybos çayı önerilir. Meyankökü çayı, toksik maddeleri sindirim sisteminden detoksifiye eder, ısırgan çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve dehidre eder.

Sağlıklı yağlardan korkma


Yağlar glütensiz diyetin önemli bir parçasıdır! Vücuda enerji sağlarlar, lezzet ve aroma taşıyıcısı olarak hareket ederler ve esansiyel yağ asitlerini ve yağda çözünen vitaminleri kana taşırlar. Başka bir deyişle, vücut bir havucun vitaminlerini katı veya sıvı yağ olmadan kullanamaz. Sağlıklı yağlar en uzun süre midede kalır ve yağlar iştahı uzun süre doyurur. Ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur, sağlıklı bir kolesterol seviyesi sağlar ve vücuttaki enflamasyonu düzenler.

Genel olarak, kural: doymamış yağ asitlerinin oranı ne kadar yüksek olursa, vücudumuz için o kadar sağlıklı olur.
• Kötü yağlar, tereyağı, kurabiye, cips ve patates kızartmasındaki gibi doymuş yağ asitlerinden oluşur.
• Öte yandan, iyi yağ doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.
• Omega-3 veya omega-6 yağ asitleri çeşitli yağlarda (zeytin, ceviz, keten tohumu, kolza tohumu), fındıkta (toprak, macadamia, cevizler), avokado ve yağlı balıklarda (Somon, ringa balığı) bulunan sağlıklı yağlardır.