Glütensiz yaşamak- Ne yiyebilirim

Beslenme dünyası Beslenme

Bugünün muazzam gıda seçenekleriyle, ilk bakışta glüten içeren ürünleri tanımlamak çok zor olabilir.

Glütensiz diyeti uygularken, glüten içermeyen yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Bu oldukça kolay görünse de aslında değildir. Glütenin gıda teknolojisi özellikleri nedeniyle, sıklıkla işlenmiş gıdalarda ve beklenmedik yerlerde karşımıza çıkabilir.

Glütensiz bir diyet uygulamanız gerekiyorsa, doğal olarak glütensiz veya kesin olarak “glütensiz” olarak etiketlenmiş herhangi bir yiyeceği yiyebilirsiniz. Doğal olarak glütensiz tahıllar glüten ile kontamine olabilir, bu yüzden ‘glütensiz’ etiketi gösteren ürünleri seçmelisiniz. Diğerleri arasında mısır, darı, karabuğday, kinoa ve amarant için de durum böyle.

Birçok gıda doğal olarak glütensizdir ve işlenmemiş durumlarında tereddüt etmeden tüketilebilir: meyve ve sebzeler, et ve balık, yumurta, süt ve süt ürünleri.

Yararlı bilgi: Bu durum, sütün pastörizasyonu, sebzelerin derin dondurulması veya bitkilerin kurutulması gibi saf muhafaza ile değiştirilmez.

 

 

Çapraz Tahıl sembolü ek bir tanımlama özelliğidir.

Glütensiz bir diyet uygularken, glüten içeren tahıllardan ve bu ürünlerden üretilen ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Bu nedenle, yiyecekleri seçerken ve yemek yerken her zaman tetikte olmak önemlidir, çünkü gıda katkı maddeleri, tatlandırıcılar ve doldurucular ve bağlayıcı maddeler de glüten içerebilir. Birçok durumda, glüten içeren bileşenler işleme sırasında eklenir, çünkü glüten gıda işleme için çeşitli yararlı özellikler sunar ve aynı zamanda örneğin aroma için iyi bir destek maddesidir. Bununla birlikte, glüten ambalaj üzerinde belirtilmelidir. Bu nedenle, yiyecek alışverişi yaparken etiketleri daima okumalısınız. Ama panik yapmayın veya strese kapılmayın.

Etiketleri kontrol etme

Aşağıdaki ürünler söz konusu olduğunda dikkatli olmalısınız. Glüten içerdiklerini düşünür müsünüz?

Cips, kroket, patates gözlemesi, sosis, domuz sosisi, dondurma, fındık sürmesi, az yağlı ürünler, cips, `flip` ve diğer tuzlu atıştırmalıklar, ketçap, hardal, baharatlı soslar, çikolata, tatlılar, baharat karışımları, bulyon küpleri, kabartma tozu, beyaz soslar, çorbalar, hazır yemekler, puding, soya sosu, badem ezmesi

Aşağıdaki tabloda, hangi gıdaları tereddüt etmeden yiyebileceğiniz, hangi gıdalara dikkat etmeniz ve hangi gıdaların yasak olduğu, ürün türüne göre gösterilmektedir.

Tabloyu indir

Artık glüten ve içerdiği ürünler hakkında çok şey öğrendiniz. Glütensiz diyete uymaya uygun musunuz? Bilgini test et!