Nasıl glütensiz bir şekilde başarılı olarak pişirebilir ve fırınlayabilirsiniz?

Beslenme dünyası Nasıl?

Yararlı ipuçlarımız, yemek pişirirken ve fırınlarken glütensiz bir diyet uygulamak için kullanışlıdır!

Glütensiz yaşamı açıklama ve destek arama ihtiyacı, glütensiz yolculuğunuzun başlangıcını zorlaştırabilir. Bu yüzden, bunu kolaylaştırmak için izlemeniz için bazı yararlı ipuçları ve kurallar toparladık- iyi şanslar!

Genel pişirme önerileri

  • Glüten ile kontaminasyonu önlemek için çalışma yüzeyini iyice temizleyin.
  • Yemek tariflerini dikkatle okuyun ve tüm malzemeleri belirtilen miktarlarda hazırlayın. Kaseler, kaşıklar, fırın tepsileri, mikser ve diğer gerekli aletler gibi tüm mutfak gereçleri yakında olmalıdır.
  • Glütensiz un, geleneksel undan farklı özelliklere sahiptir ve bu nedenle farklı miktarlarda bileşenler içeren özel tarifler gerektirir.
  • Glütensiz tarifleri takip ederken, doğru türde ve gereken miktarda un kullanmak inanılmaz derecede önemlidir- bu nedenle lütfen tariflerde belirtilen miktarları titizlikle izleyin.
  • Halihazırda biraz pratik yaptıysanız, diğer bileşenlerle deney yaparak tarifleri değiştirmek daha kolaydır.

Bu kuralları takip edip ve uygularsanız, glütensiz yiyecekler pişirirken ve fırınlarken hiçbir şey yolunuzda duramaz. Peki ne bekliyorsunuz?

Glütensiz kızartma- Yapılacaklar & Yapılmayacaklar!

Harika, derin kızartılmış çıtır çıtır yemekler glütensiz bir diyet uygulayanlar için sorun değildir- bunları nasıl hazırlayacağınızı bildiğiniz sürece!

Yapılacaklar & Yapılmayacakların kalbine iniyoruz:

• Glüten içeren yemeklerin daha önce kullanacağımız kızartma yağında pişirilmediğine dikkat edin.
• Sıvı yağlar, bitkisel yağlar ve domuz yağı glütensizdir ve tereddüt etmeden kullanılabilir.
• Tüm yiyecekleri olabildiğince az bir sürede altın sarısı rengine gelene kadar kızartın.
• Kızartma sonrası yiyecekleri kâğıt havluya koyup yağların yemeklerden yeterince damlamasını sağlayın.

Glütensiz beslenme durumunda, aşağıdaki yiyecekler özellikle kızartma için uygundur:

• Et (glütensiz ekmek kırıntıları kullanarak bir ekmek oluşturun)
• Balık ve deniz ürünleri
• Glütensiz olduğu sürece farklı hazırlama yöntemleriyle sebze ve patates (patates kızartması, cips, kızartılmış patates)
• Meyve (glütensiz kaplamalı)
• Glütensiz Bisküvi, Tatlılar

Glütensiz Pişirme- küçük hileler, büyük etki!

En sevdiğiniz ekmekleri ve pastaları özlüyorsunuz, ancak henüz glütensiz pişirme sanatında ustalaşamadınız mı? Endişelenmeyin- biraz sabır, biraz pratik ve birkaç püf noktası ile pürüzsüz ve lezzetli glütensiz hamurlar yapmakta ustalaşacaksınız!

Normalde glüten, hamurun kabarık uyumundan sorumludur, glütensiz unla çalışırken birkaç şey bilmeniz gerekir, böylece aynı sonucu elde edersiniz. Göreceksiniz: Tariflerimiz aynı derecede lezzetli olacak- söz! Yakında glütensiz pişirme konusunda uzman olacaksınız.

Glütensiz pişirme artık daha kolay:

• Sadece glütensiz tarifte belirtildiği un türünü ve miktarını kullanın.
• Glütensiz hamurla çalışırken geleneksel hamurdan daha fazla sıvı gerekir. Glütensiz tarifteki miktarları çok yakından takip edin.
• Kullanılan bileşenlerin oda sıcaklığına (tuzlu tart hamuru hariç) sahip olması ve tüm bileşenlerin toz haline getirilmesi gerektiğini unutmayın (un, kuru maya vb.).
• Glütensiz hamur ellerinize ve mutfak aletlerinize daha güçlü yapışır. Kek pişirme kutularını pişirme kâğıdı ile kaplamanız ve hamurla çalışırken ellerinizi yağlamanız veya unlamanız önerilir. Tuzlu tart hamuru durumunda, hamuru iki kat fırın kâğıdı arasında yuvarlamak yardımcı olur.
• Fırın en iyi nasıl çalışır? Konveksiyon fırınları bisküvi (birkaç seviyede bile) pişirmek için uygundur, ancak glütensiz ekmek pişirmek için ideal değildir. Aslında, maya hamuru içlerinde daha çabuk kurur. İstenilen sıcaklığa ulaşabilmesi için fırını önceden açın. İlk 15-20 dakikalık fırınlamada fırın kapağını açmamaya çalışın.

Ekmek makinesi sizin için çalışsın


Hiç çaba harcamadan ekmek makinesiyle yıldız bir fırıncı olabilirsiniz. Ekmek otomatik olarak karıştırılır ve pişirilir! Glütensiz beyaz ekmek pişirmeyi ve kahvaltı için hazır hale getirmeyi mümkün kılan önceden programlanmış bir seçenek de var. Tek yapmanız gereken malzemeleri koymak ve ekmek tipini, pişirme modunu, kızarma derecesini ve süreyi- ve voilà – ayarlamaktır. Makine gerisini halleder!

Ekmek makinesiyle fırınlarken bile hem tatlı hem de tuzlu fikirlerin sınırı yoktur: Kabak çekirdeği, fındık, zeytin, domates, kuru meyveler, taze meyveler, tarçın. Temel hamuru kendi tercihinize göre değiştirebilirsiniz. Malzemelerin hemen eklenip eklenemeyeceğini veya belirli bir pişirme öncesi süreden sonra eklenip eklenemeyeceğini kılavuzda okuyun.

Önemli temel kurallar:

  • Sıvı maddeleri daima kabın içine ilk koyun.
  • Malzemeleri tam olarak elektronik mutfak terazileri kullanarak ölçün.
  • Karışıma mayayı (veya mayalı hamur) en sonunda koyun ve asla tuzla karıştırmayın.
  • Ekmek hazır olduktan sonra, hemen kalıptan çıkartın ve bir ızgarada soğumaya bırakın.
  • Hemen pişirecekseniz ılık malzemeler kullanın. Önceden ayarlanmış bir zaman kullanarak, örneğin gece boyunca pişirecekseniz, mayanın çok erken fermantasyonunu önlemek için bileşenler soğuk olmalıdır.

Glütensiz Tarifler Platformumuzda ekmek makinesi kullanarak yapabileceğiniz çok daha fazla ekmek tarifi bulabilirsiniz.

Glütensiz tedarik

Glütensiz ekmek birkaç gün içinde yenilecekse, plastik bir torbada serin ve kuru bir yerde 2 ila 3 gün saklanabilir.

Glütensiz ekmek, kek, pizza vb. dondurucuda tutulursa raf ömrü uzundur. Taze ve soğutulmuş hamur işlerini dondurucu torbalara dondurun. İdeal olarak, ekmek dilimler halinde dondurulmalıdır, böylece ihtiyacınız olduğu kadar dilimi kolayca çıkarabilirsiniz. Bütün somunlar oda sıcaklığında çözülmeli veya birkaç dakika boyunca 200 ° C’ye kadar fırına konulmalıdır. Bu şekilde evinizde her zaman taze glütensiz hamur işleri olacaktır.

Tuzlu tart hamurundan bisküviler bir teneke içinde saklandıklarında daha uzun süre kalırlar. Öte yandan, özel kek kapları tart ve kekler için idealdir.

Bu ipuçlarını takip etmek, hiçbir şeyin lezzetli glütensiz ikramlar ve yemekler pişirmenize veya fırınlamanıza engel olamayacağı anlamına gelir!