Glütensiz yemek için profesyonel bir şeften 10 ipucu

Beslenme dünyası Nasıl?

Profesyonel şef Bernie Rieder, glütensiz pişirmeyi nasıl kolayca başarabileceğinizi açıklıyor.

Başarılı bir aşçı, yemek kitabı yazarı ve gururlu aile adamı olan Bernie Rieder, glüten intoleransı konusunda çok iyi eğitimlidir. Gittikçe daha fazla sayıda misafir glütensiz yemekler istemeye devam ederken, gurme şef (Gault-Millau Ödülü) bu konuyu araştırmaya başladı. Aşağıdaki gerçeklerden emindir: Glütensiz yiyecekler ve mutfak keyfi birbirini dışlamaz, ancak birbirleriyle benzersiz yollarla birleştirilebilir. İşte lezzetli glütensiz yemekler için 10 ipucu.

1.Glüten intoleransı tanısı konuldu- şimdi ne olacak?

Araştırma ilk adımdır

Glütene karşı toleranssız olduğunuzu teşhis ettikten sonra, bunun hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmelisiniz. Başlamak için açık bir web sitesi schaer.com. Burada glüten konusu, glütensiz yemekler ve birçok lezzetli tariflerle uğraşırken pratik ipuçları ve püf noktaları hakkında birçok önemli bilgi bulacaksınız.

 Article46_DSC5873

2.Neye dikkat edeceğinizi bilin

Malzemeleri tanıma

Araştırmanızı takiben, glütensiz yiyeceklerin neler olduğu hakkında iyi bilgilendirilmeli ve özelliklerini daha ayrıntılı olarak bilmelisiniz. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar Schär, ekmek, makarna, tatlılar ve atıştırmalıklar gibi çok çeşitli glütensiz ürünler sunmaktadır.

3.Temel glütensiz tarifler

Temel tarifler en önemli şeydir
Bernie şunları söylüyor: “Glütensiz tulu tart hamur işi, maya hamuru ve hatta ekmek hamuru gibi temel tarifleri en baştan test edin. Bunlar herhangi bir zorluk yaşamadan hazırlanabiliyorsa, ustalaşmaya başlayabileceğiniz başka pek çok şey var”. Çok önemli: glütensiz hamurlar geleneksel olanlardan farklı bir kıvama sahiptir ve bu nedenle daha hızlı kururlar. Hamura daha fazla nem vermek için, 100 g glütensiz un başına 1 çay kaşığı elma lifi (kabaca rendelenmiş elmalar) ekleyebilir veya %10 daha az un kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir yumurta daha ekleyebilirsiniz.

 Article46_DSC5965

4. Önce kuru malzemeler

Glütensiz göz kararı

Glütensiz gıdalarda bile aşağıdakiler geçerlidir: Önce tüm kuru malzemeleri karıştırın ve ardından sıvı olanları ekleyin. Bernie şöyle anlatıyor: “Özellikle Schär unlarıyla, örneğin Mix C – Patisserie ve Farina ile olumlu bir deneyim yaşadım”.

5.Malzemelerin listesi esastır

Dikkatlice oku

Malzemelerinizle çalışırken, diğer ürünlerde olduğu gibi, içeride glüten olmadığından emin olmak için bileşen listesine hızlı bir şekilde bakmanız önerilir. Bu özellikle çikolata sosu, kabartma tozu ve hatta baharatlarla uğraşırken önemlidir.

 Article46_offene Lasagne

6.Eşyalarınızı ayırın

Ayrı mutfak eşyaları

Glüten içeren yiyecekler asla glütensiz ürünlerle birlikte pişirilmemelidir. Glüten içeren bir bileşenin en küçük kırıntısı bile glütene karşı intoleransı olan herhangi bir kişide reaksiyona neden olmak için yeterli olabileceğinden ayrı kaplar ve tavalar kullanılmalıdır.

Her şeyden önce, glüten kalmadığından emin olmak için çalışma yüzeyleri, kesme tahtaları ve bıçaklar iyice temizlenmelidir. Mutfak gereçlerini, glütensiz maddeler için kırmızı ve glüten içeren yiyeceklerin hazırlanması için yeşil gibi farklı renklerle etiketlemek yararlı olabilir.

Bernie, glütensiz ürünlerini diğer yiyeceklerden ayrı olarak saklıyor: “Bu şekilde hiçbir şeyin yanlış gidemeyeceğinden eminim. Ayrıca hiçbir şeyin karışmamasını sağlamak için ürünleri etiketli kapaklı gıda kaplarında saklıyorum! ”

7.Bilgi almayı kolaylaştırın

Herkes bilmeli

Herkesi iyi bilgilendirmek ve bir şeylerin yanlış gitme olasılığını önlemek için Bernie’nin mutfağındaki glüten intoleransı ve alerjileri hakkında bilgi içeren büyük bir posteri vardır, böylece tüm personel bilgilendirilir ve belirli bir bileşen hakkında belirsiz hissettiklerinde kontrol edebilir. Bu, ailenizin geri kalanı için glütensiz geçişi daha kolay hale getirmek için evdeki mutfağınızda bile değerli bir ipucu.

 Article46_geeister Marmorkuchen

8.Haberdar olun

Hazırlık fark yaratır

Bir yemeğe çıkarken daima en uygun restoranı bulmak için Bernie, Schär’dan “Glütensiz yeme” servisini önerir. Burada dünyanın her yerindeki ihtiyaçlarınıza uygun restoran ve alışveriş tesislerinin adreslerini bulabilirsiniz. “Bu sayfa, yabancı bir yerde glütensiz yemekler sunan iyi bir restoran bulmaya yardımcı olduğu için gerçekten harika, bu da glüten intolerant kişiler için zor olabilecek bir konu”

9.Soruşturma yapın 

Konu hakkında açık olun

Bernie, bir restorana giderken sorularını doğrudan şefle tartışmanızı önerir. Bu şekilde, şef müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verebilir ve rahatlayabilir ve yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz. Bernie için glütensiz müşterilerin ihmal edilmemesi ve yemekleriyle damak tadından vazgeçmek zorunda olmamaları önemlidir: “Restoranımda müşteriler de yiyeceklerin glütensiz olduğuna %100 emin olmak için mutfağa bakabilirler”.

 Article46_Gulasch3

10.Panik yapmayın

Keyfini çıkarın ve bilgili olun

Bernie’nin önerisi: “Glüten intoleransı olan insanlar yemek yemekten korkmamalı ve bunun olmasını sağlamak için gereksinimleri hakkında bilgilendirilmeleri gerekir. Yemek yerken glütensiz bir yemeğin tadını çıkarmak için şefinizin durumunuzun farkında olduğundan emin olun! Ve eve döndüğünde pratik yap, pratik yap, pratik yap- sana doğal gelene kadar!”.